Kuran’da Rüya

Kuran’da rüya ila bağlantılı olarak geçen ayetler aşağıdaki gibidir sadece bunların bir tüm içinde anlaşılması için doğal olarak en azından o surenin bir tüm olarak okunması, üzerine düşünülmesi gerekmektedir.

Farkına varacaksınız ki Yusuf Suresi’nde, Hazreti Yusuf babası Yakup’a görmüş olduğu bir rüyayı anlatır, Rüyasında on bir ayla, yıldızın kendisine secde ettiğini özetleyen Yusuf’a babası rüyasını kardeşlerine anlatmamasını, onların ona bir tuzak kurabileceklerini söyler. Bir sonraki ayette de babasının Yusuf’a Rabbinin onu seçtiğini ve rüya tabirleri ile ilgili informasyon öğrettiğini söylediği bulunmaktadır.

Ondan sonra Yusuf bu kabiliyetini zindana düşmüş olduğu zamanda iki zindan arkadaşının rüyasını yorumlamakta kullanır. Rüyasında şarap sıkarken görmüş olduğu delikanlının rüyasını zindandan kurtulup efendisine yeniden şarap sunmuş olacağı şeklinde yorumlar. Rüyasında kendi başının üstünde bir ekmek götürmüş olduğu ve ondan kuşların yediğini gören delikanlının rüyasını ise asılacağı ve kuşların başından yiyeceği şeklinde yorumlar.

Ondan sonra rüyasını anlattıktan sonrasında rüyasının yorumu çıkıp kurtulan ve hükümdarına hizmet etmeye devam eden insanın yanında bigün hükümdar rüyasını anlatır. Rüyasında yedi arık ineğin yemekte olduğu yedi semiz inek ve yedi yeşil başakla öteki yedi kuru başak gören hükümdar rüyasının yorumlanmasını salık verir. Zindandayken Yusuf tarafınca rüya analizi meydana getirilen şahıs Yusuf’a gider ve rüyanın yorumunu yapmasını ister. Yusuf rüyayı şu şekilde yorumlar; Semiz ineği ve yedi yeşil başak için; yedi yıl eskisi şeklinde ekip biçileceği, biçtiklerinin bir kısmını tüketmeden başak hallerinde bırakmalarını ve bir tek yiyecekleri kadarını tüketmelerini söyler. Zayıf inek ve yedi kuru başak için bu yedi verimli senenin arkasından yedi kurak senenin geleceğini ve önceki biriktirdiklerinden yiyeceklerini söyler. Arkasından da yağışlı bir senenin geleceğini ve halkın sıkıntıdan kurtulacağı şeklinde yorum yapar. Hükümdar da Yusuf’un kendine getirilmesini emreder ve hatta onu hazinenin başına oldukca itimat duyduğu kişileri atadığı bir mevkiye atar.

Görülüyor ki Kuran’da Yusuf semiz inek, zayıf inek, yedi yeşil başak, yedi kuru başak şeklinde sembolleri kullanarak rüya analizi yapıyor ve surenin sonunda da Tanrı’a “ Rabbim iyi ki bana olayların ve rüyaların yorumundan bir ilim öğrettin, beni bu mertebeler yükselttin şeklinde yakarış ediyor.

Kuran’da rüya, rüya tabiri, rüya analizi ve rüya yorumu geçen sure ve ayetler.

Enfal Suresi 43. Ayet

Hani Tanrı, sana rüyandan onları azca gösteriyordu; eğer sana onları açık gösterseydi, korkacak ve kumanda da tartışacaktınız. Fakat Tanrı, selamete bağladı; bu sebeple O, tüm sinelerin özünü bilir.

Yusuf Suresi 4. Ayet

Bir zaman Yusuf babasına: “Babacığım, ben rüyada onbir yıldızla güneşi ve ayı gördüm. Gördüm ki, onlar bana secde ediyorlar.” dedi.

Yusuf Suresi 5. Ayet

Babası: “Yavrum, rüyanı kardeşlerine anlatma, sonrasında sana bir tuzak kurarlar; bu sebeple şeytan, insana belli bir düşmandır.

Yusuf Suresi 6. Ayet

Ve işte bu şekilde, Rabbin seni seçecek ve sana rüya tabirinden bilgiler öğretecek. Bundan ilkin ataların İbrahim’e ve İshak’a tamamladığı şeklinde, nimetini hem sana, hem de Yakup soyuna tamamlayacaktır. Muhakkak ki, Rabbin alîmdir, hakîmdir.

Yusuf Suresi 36. Ayet

Onunla beraber zindana iki delikanlı daha girdi. Birisi: rüyada kendimi şarap sıkarken görüyorum.” dedi. Diğeri: “Ben, rüyada kendimi basımın üstünde bir ekmek götürürken görüyorum, ondan kuşlar yiyor. Bizlere bunun tabirim haber ver; bu sebeple biz seni iyilik sevenlerden görüyoruz.” dedi.

Yusuf Suresi 41. Ayet

Ey zindan dostlarım, gelelim rüyanıza: “Biriniz, efendisine gene şarap sunacak, diğeri asılacak ve kuşlar basından yiyecek; işte fetvasını istediğiniz sorun halledildi!” dedi.

Yusuf Suresi 43. Ayet

Bigün hükümdar: rüyamda yedi arık ineğin yemekte olduğu yedi semiz inek ve yedi yeşil başakla öteki yedi kuru başak görüyorum. Ey efendiler, eğer rüya tabir ediyorsanız, bana rüyamı halledin!” dedi.

Yusuf Suresi 44. Ayet

Dediler ki: rüya söylediğin, demet demet hayallerdir, biz ise hayallerin tabirini bilmiyoruz.”

Yusuf Suresi 46. Ayet

Gelip: “Yusuf, ey dosdoğru şahıs, “yedi semiz inek. bu tarz şeyleri yedi arık inek yiyor ve yedi yeşil başakla öteki yedi kuru başak” rüyasını bizlere tabir et, umut ederim ki, o insanların yanına cevapla dönerim, ola ki, kıymetini bilirler dedi.

Yusuf Suresi 100. Ayet

Ana ve babasını taht üstüne çıkardı, hepsi Yusuf için secdeye kapandılar. Yusuf da:”Ey babacığım, işte bundan önceki rüyamın yorumu bu; hakkaten Rabbim onu gerçekleştirmiş oldu, cidden bana iyilikte bulunmuş oldu; bu sebeple beni zindandan çıkardı; şeytan benimle kardeşlerimin arasını dürtüştürdükten (bozduktan) sonrasında sizi çölden buraya getirdi. Hakkaten Rabbim, dilediği şey için almış olduğu tedbirde oldukca hoş davranır. Gerçek şu ki, O, her şeyi oldukca iyi bilen, her yaptığın bir hikmete gore yapandır!

Yusuf Suresi 101. Ayet

Ey Rabbim, Sen bana mülkten bir nasip verdin ve bana rüyaların tabirinden bir ilim öğrettin. Gökleri ve yeri yaratan Rabbim, dünya ve ahirette benim velim Sensin! Benim ruhumu Müslüman olarak al ve beni iyiler arasına kat!” dedi.

Enbiya Suresi 5. Ayet

(Onlar): “Bunlar bir ekip karışık rüyalar; yok onu kendisi uydurdu; yok o bir şairdir; öyleki değilse, önceki peygamberlerin gönderdikleri şeklinde, bizlere bir mucize getirsin!” derler.

Saffat Suresi 102. Ayet

(Oğlu) yanında koşma çağına erişince : “Yavrum, ben seni rüyamda boğazladığımı görüyorum. Artık bak ne düşünürsün?” dedi. (Çocuk da): “Babacığım sana ne emrediliyorsa yap! Beni inşallah sabredenlerden bulacaksın!” dedi.

Saffat Suresi 105. Ayet

Rüyaya hakkaten sadakat gösterdin, işte Biz güzel davrananları bu şekilde mükâfatlandırırız.”

Fetih Suresi 27. Ayet

Andolsun ki, Tanrı hakkaten peygamberine o rüyayı hakkıyla doğru gösterdi, şanıma vallahi billahi ki, inşaallah Mescid-i Haram’a güvenlik içinde başlarınızı kazıtarak, kırkarak korkusuzca gireceksiniz! Sadece O, sizin bilmediğiniz şeyleri bildi de ondan ilkin yakın bir fetih verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir