Ne kadar uykuya ihtiyacımız var?

Günde altı ile sekiz saat civarı uyku bir kişinin gereksinim duyan averaj miktardır. Bu hesaba bakılırsa bir kişi, ömrünün ortalama 3 te 1 ini uyuyarak geçirir. Uyku gereksinimi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı insanoğlu günlük uyku gereksinimlerini en fazla 5 saatlik uykuyla karşılarken; Thomas Edison, Martha Stewart ve Jay Leno benzer biçimde; bazı insanlarda günde minimum on saat uykuya gereksinim duymaktadırlar. Mesela; Albert Einstein ve Calvin Coolidge uykuya daha oldukça süre ayıran bireyler olarak bilinmektedirler.

Bazı uzmanlar kişisel uyku gereksinimlerini belirlemek için en iyi yolun bir çalar saat olmadan uyanma ile bulunduğunu savunmaktadırlar. Bunun yanı sıra, sanılanın aksine, bir kişinin gereksinim duyan uyku miktarı artan yaşla beraber azalmaz. Sadece uykunun içeriğindeki bölümlerin dağılımında değişimler görülebilir. Mesela bebekler uykularının %50 sinde REM; kalan %50’sinde düzgüsel uyku süreçleri içinde olurlar. Gelişim çağındaki çocuklar, değişen fizyolojik özellikleri ve hormon miktarlarındaki artış sebebiyle değişik bir uyku içi dağılıma haiz olurlar. Yaşlı bireyler uykularının bir tek 15% inde REM uykusuna dalarlar.

Uyku Bozuklukları Iyi mi Teşhis Edilir?

Son kırk yıl içinde, uyku problemleri ile ilgili meydana getirilen araştırmalar daha kapsamlı ve uygun hale gelmiştir. Amerikan Tıp Derneği, yaşanmış olan uyku problemleri ile ilgili kçklü emekler yapılmasına destek olmuş ve uyku problemlerinin tıp alanında incelenmesi icap ettiğini savunmuştur. Aşağıda açıklanan makineler ve testler kullanılarak, uyku döngüsü ve uyku ile ilişkili bozuklukların giderilmesi için meydana getirilen emekler mümkün olmuştur.

Uyku uzmanları ve araştırmacılar uyku bozukluklarını teşhis etmek için ilk olarak fiziki muayeneye başvurmuşlar hemen sonra tıbbi müdahalelerde bulunmuşlardır. Kullanılan bazı aygıtlar, elektroensefalografi (EEG), electrooculogram (EOG) ve elektromiyogramdır. Bu aygıtlar, uyku düzenini ölçmek için kullanılır.

Bir EOG REM uykusu esnasında kişinin bilhassa göz hareketleri ölçülür. Kas gerginliği bir EMG kullanılarak ölçülür. EMG elektrotlar yerleştirilir.

Ek olarak PSG adında olan bir polisomnogram, uyku ile ilgili vital bulgular ve fizyolojik ölçümler almak adına kullanılır. Ek olarak solunum, hava akımı, kanın oksijen doygunluğu, nabız, kalp hızı ve vücut pozisyonunu ölçer. Bu bilgiler uyku bozuklukları değerlendirmek amacıyla gece süresince kaydedilir ve toplanır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir