rüya nedir

Rüya Çeşitleri Nelerdir ?

Yaşanılan Rüyalar

İşte tam bu noktada yaşanılan rüyalar devreye giriyor. Rüya uyku ve bilincin birleştiği nokta olduğu için rüyalarımızı gerçek hayatla hemen ilişkilendirebiliyoruz. Siz de rüyada gerçek gibi yaşamak, rüyanızın gerçek hayatta karşınıza çıkması ya da rüya tabirinin hayatınızda gerçekten yaşanması gibi düşünce ve hislere kapılabilirsiniz. Yani yaşanılan rüyalar konusunu üç farklı noktada ele alabiliriz.

1) Rüyada Gerçek Gibi Yaşamak

Rüyada gerçek gibi yaşamak rüya görmek kadar yaygın bir olaydır. Rüyasını anlatan birçok insan o an sanki gerçekten yaşanmış gibi hissettiğini söyler. Örneğin rüyada yüksek bir yerden atlayan kişilerin birçoğu o anı sanki gerçekten yaşamış gibi hisseder.

Uzmanlara göre uykular fiziksel ve zihinsel sağlığımızı yansıttığı için gerçek gibi hissettiren rüyalar yaygındır. Bu tür rüyalar sağlığımız hakkında ciddi ipuçları verebilir. Ayrıca bu konuda uzman kişiler alkol tüketiminin tabiri caizse absürt rüyalara sebep olabildiğini ve bu tür rüyaların genellikle gerçek gibi hissettiren rüyalar olduğunu söylüyor. Yani saçma rüyalar görmek alkol tüketiminden kaynaklanıyor olabilir.

Saçma rüyalar görmek B6 vitamin eksikliği ya da parkinson hastalığı gibi sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir. Eğer çok sık saçma rüyalar görüyorsanız ve rüyada gerçek gibi yaşadığınız hissine kapılıyorsanız sağlığınızı daha fazla dikkate almanız gerekebilir.

2) Rüyanın Gerçek Olması

Görülen bir rüyanın daha sonra gerçek hayatta yaşanması çok sık gerçekleşmez. Her ne kadar az gerçekleşse de rüyaların gerçek olması gibi bir durumdan bahsedilebilir. Bu nedenle yaşanılan rüyalar başlığında bu konuya mutlaka değinmek gerekir.

Rüyaların gerçek olması aslında o kadar da şaşırılmaması gereken bir olaydır. Rüya görmek bilinçaltı ile doğrudan alakalıdır ve insan bilinçaltını anlamak gerçekten de zordur. Ancak rüyanın sonradan gerçek hayatta karşımıza çıkmasını anlamak daha kolaydır. Çünkü insanlar gerçekte hiç farkında olmadığı ya da yüzleşmek istemedikleri sorunları yokmuş gibi kabul ederler. Fakat bilinçaltımız o sorunun farkındadır ve bizi hiç beklemediğimiz bir anda, uyku esnasında o sorunla yüzleştirebilir. Sonrasında, gerçek hayatta o sorunla yüzleştiğimizde gördüğümüz rüya bizi çok şaşırtabilir. İşte bütün bunlar genellikle bilinçaltımızın bize bir oyunudur.

3) Rüya Tabirinin Gerçekleşmesi

Yaşanılan rüyalar başlığında ele aldığımız bir diğer durum da rüya tabirinin gerçekleşmesi. Özellikle İslami rüya tabirlerini ve dini rüya tabirlerini takip eden kişiler rüya tabirlerine çok fazla inanabilirler ve o tabirin mutlaka gerçekleşeceğini düşünebilirler. Eğer rüya tabirlerini çok fazla okursanız ve rüya yorumlarına inanırsanız, hayatınızda gerçekleşen olaylar ile o tabirler arasında bir ilişki kurabilirsiniz. Bu durumda rüya tabirlerinin gerçekleştiğine inanabilirsiniz.

Rüya tabirlerine inanmayan kişiler genellikle rüya tabirinin gerçekleşmesi olayını yaşamazlar. Eğer rüya tabirleri sizin hayatınızda vazgeçilmez bir yer kaplıyorsa ve gördüğünüz bir rüyanın tabiri sizi korkutuyorsa, rüya tabirlerine olan inancınızı ve bakış açınızı değiştirmek sizin için iyi bir öneri olacaktır.

Rüya görmek ve sonrasında rüya tabirlerini kurcalamak, rüya yorumlayan insanları dinlemek sizin için eğlenceli bir hobi olabilir ancak bu hobi gerçek hayatta sizi gerektiğinden fazla etkisi altına almamalı ve rüya tabirlerine bağlanmamalısınız. Bu durum hayatınızı olumsuz etkileyebilir ve sizi gereksiz yere kaygılandırabilir.

Yaşanılan rüyalar normal hayatta, herkesin yaşayabileceği sıradan rüyalardır. Ancak bazı kişiler, bazı rüyaları şeytani olarak değerlendirirler. Sonraki başlığımızda daha az kişinin gördüğü ya da ilgilendiği şeytani rüyalardan bahsedeceğiz.

Şeytani Rüyalar

Rüya görmek her zaman sıradan ve basit bir olay değildir. Bazı insanlar gördükleri rüyalardan çok etkilenirler. Bu tür rahatsız edici rüyaların bir kısmına şeytani rüyalar denir. Özellikle dini inancı olan kişiler şeytanın rüyalara girebileceğine ya da rüyalara müdahale edebileceğine inanırlar. Şeytan bazen rüyalara doğrudan girebildiği gibi, bazen de kişileri rahatsız edecek rüyalara neden olabilir.

Şeytani Rüyalar Nelerdir?

Kişinin kendisini iyi hissetmemesine neden olan rüyalara şeytani rüyalar denir. Bu rüyalar kişinin dini inancını ve faaliyetlerini olumsuz etkileyebilir ya da kişinin bazı vesveselere sahip olmasına neden olabilir. Şeytanın gösterdiği rüyalar olarak inanılan bu tür rüyalar insan ruhunda sıkıntıya sebep olabilmektedir.

Rüyada Şeytan Görmek

Rüyada şeytan görmek çok yaygın olarak yaşanır ve rüyada şeytan görmek en çok merak edilen rüya tabirlerinden bir tanesidir. Rüyada şeytan gördüyseniz öncelikle sakin olmanız gerekir. Eğer bu rüya sizi korkuttuysa psikolojik olarak sizi dinlendiren ve rahatlatan aktivitelere yönelmeniz tavsiye edilir. Birçok kişi rüyada şeytan gördüğü için telaşlanmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

Rüyada şeytan görmek İslami rüya tabirlerine göre genellikle dosta benzeyen düşmanlara sahip olduğunuz anlamına gelir. Ancak dini rüya tabirleri genellikle tek bir tabirden ibaret değildir. Dini rüya tabirlerinde ve en çok kullanılan rüya tabirleri sözlüklerinde ikinci tabir olarak rüyada şeytan gören kişinin kötü ve kıskanç birisi olduğu yorumu yapılmaktadır.

Rüyada Şeytandan Kaçmak

Rüyada şeytandan kaçmak ve rüyada şeytandan korkmak da sıklıkla görülen rüya türleridir. Bu rüya genellikle olumlu bir tabire sahiptir. Rüyada şeytandan kaçmanın kazancın günden güne artaacağı, uzun süredir çalışılan projelerin başarıya ulaşacağı gibi yorumları vardır. Aynı şekilde şeytan kovalamak ve şeytandan korkmak da rızkın bollaşacağına yorulur.

Cinsel Rüyalar Neden Görülür?

Birçok kişi cinsel şehveti ve arzuyu gündeme getiren cinsel rüyaları şeytani rüyalar olarak görür. Bu tür rüyalar özellikle ergenliğin ilk dönemlerinde çok fazla görülür. Bunun sebebi, LH hormonunun vücuttaki testosteron sentezini arttırması ve cinsel isteklerin uzun süre karşılanamamasıdır. Bu iki nedene bağlı olarak kişiler cinsel rüyalar görebilir. Bu rüyalar organ sertleşmesini beraberinde getirir. Cinsel rüya görmek istemiyorum tarzında şikayeti olan kişiler bu tür şeytani rüyalardan kaçınmak için çeşitli dualara başvururlar.

Cinsel İçerikli Rüya Görmemek İçin Dua

Cinsel içerikli rüya görmemek için dua ya da kötü rüya görünce okunması gereken dualar olarak bilinen dualar kişileri görmek istemedikleri şeytani rüyalara karşı koruyan dualardır. Genellikle uyumadan önce Fatiha ve Kafirun okumak ve tespih çekmek en çok bilinen dua yöntemlerinin başında gelir.

Rahatsız Edici Rüyalar Görmek

Şeytani rüyalar bazı kişilerde kalıcı olumsuz etkiler yaratabiliyor. Korkulu rüyalar görmek psikoloji ile açıklanabilse de aslında rüyalar tek başına insana olumsuz etki etmezler. Rüyalar insan sağlığını yansıttıkları için rüya yerine genel sağlık sorunlarına odaklanmak daha etkili ve kalıcı çözümler geliştirilmesini sağlayabilir.

Rahatsız edici rüyalar çok sık tekrarlamıyorsa ve bu tür rüyalar ile kolayca mücadele edebiliyorsanız korkmanız gereken bir durum söz konusu değil. Fakat bu tür şeytani rüyalar artık size ve hayatınıza zarar verecek noktaya ulaştıysa bir an önce psikolojik destek almanız gerekebilir.

Bilinçaltı Rüyalar

Rüya görmek ve rüya ile ilgili en sık kullanılan kelimeleri sıralasak bu kelimelerden bir tanesi de hiç kuşku yok ki bilinçaltı kelimesi olacaktır. Rüyanın bilinçaltı ile olan ilişkisi insan sırlarını açığa vuran bir ilişkidir. Rüya nedir sorusuna yazımızın ilk kısmında yanıt vermiştik. Şimdi de rüya ve bilinçaltı konusunu irdelemeden önce ilk olarak bilinçaltı nedir sorusuna yanıt verelim.

Bilinçaltı Nedir?

Sözlük tanımı olarak bilinçaltı “bilince inmeyen olayların geçtiği varsayılan iç”tir. Yani bizim bilincimizin dışında olduğu halde zihnimizde kayıtlı olaylar bilinçaltımızda bulunur. Bilinçaltımızdaki olaylar aslında bizim için önemlidir ve en çok zayıf zamanlarımızda bu olaylar ortaya çıkar.

Rüya ve Bilinçaltı İlişkisi

Bilinçaltımızdaki olayların ortaya çıktığı bir diğer durum da uyku durumudur. Rüyalar adeta bilinçaltının birer anahtarı olarak görülür.

Rüya görmek ortalama olarak iki saat sürer ve her insan, gecelerinin ortalama iki saatini rüya görerek geçirir. Ancak uyku esnasında görülen bu rüyaları çok çabuk unuturuz. Bu nedenle uyandığımızda çoğu zaman gördüğümüz rüyaları hatırlamayız. Aslında bu unutma durumu, rüyaların bilincimize inmemesidir. Yani gördüğümüz bütün rüyalar bilinçaltımızda depolanır ve kaybolmaz.

İşte bu nedenle Sigmund Freud’un öncülük ettiği psikanaliz çalışma alanında rüyalar çok büyük bir öneme sahiptir. Bu alanda rüyalar üzerine çalışılarak bilinçaltının sırları çözülmeye çalışılır. Psikanalitik rüya analizi denen çalışma alanı, rüyaları bilimsel çerçevede analiz ederek bilinçaltının kapılarını aralar.

Rüyalar ve Bilinçaltı Freud

Bilinçaltı, rüyalar ve cinsellik gibi konularda önemli çalışmalara imza atan Avusturyalı ünlü nörolog Freud, rüya ile bilimsel olarak ilgilenen kişiler için ölümsüz eserlere imza atan bir bilim adamıdır. Bu konuyla daha derinlemesine ilgilenen kişiler psikanaliz kuramının kurucusu olan Freud’un Türkçeye çevrilmiş “Psikanalize Giriş: Nevrozların Kuramı”, “Rüyaların Yorumu” gibi kitaplarını okuyabilirler.

Bilinçaltı Geleceği Bilir Mi?

Rüya görmek ve bilinçaltı ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bilinçaltının geleceği bilip bilmediği sorusudur. Bilinçaltı geleceği bilir mi? Bilinçaltını biz unutsak bile iyi-kötü her şeyi kaydeden bir veri tabanı gibi düşünürsek bilinçaltımızın gelecek ile değil, geçmiş ile ilgili kayıtlara sahip olduğunu anlayabiliriz. Bilinçaltımız geleceği bilmez, fakat bilinçaltımızın işlevi ve deposu geleceğe yönelik çok ciddi tahminler yaratabilir.

Bilinçaltı Rüya Sembolleri

Psikanalize göre rüyalar kesinlikle bilinçaltımıza dayanır. Bu nedenle bilinçaltı rüyaların bazı nevrotik (nörotik) işaretleri vardır. Bu işaret ve semboller rüyaları incelerken bize yardımcı olur. Ev, su, yolculuk, otorite figürü, cinsel semboller gibi çeşitli sembollerin psikanalize göre birer anlamı vardır. Eğer dini rüya tabirleri gibi tabirler yerine rüya konusuna daha bilimsel yaklaşmak istiyorsanız bu sembolleri detaylıca okumanız ve bilmeniz gerekir.

Örneğin rüyada görülen ev insan bedenini simgeler. Balkonlu evler ise kadın daha çok kadın bedeni olarak yorumlanır. Bu ölçüde evden kaçmak, eve sığınmak, evde kapalı kalmak gibi bütün olaylar, bilinçaltımızdan bize bazı bilgiler verir.

Rüyada görülen kral, kraliçe, cumhurbaşkanı, başbakan gibi bir otorite figürü ise anne ve babayı temsil etmektedir. Bu bağlamda görülen rüyalar ise kişinin ebeveynleri ile olan ilişkisine dair bilinçaltı sırlarını ortaya çıkartabilir.

Freud’a göre su doğuma, yolculuk ise ölüm fikrine işarettir. Freud cinsel sembolleri ise çok daha detaylı yorumlar.

Haberci Rüyalar Nasıl Anlaşılır?

Rüyaların her ne kadar geçmişle ve bilinçaltımızla ilişkisi olsa da bazı rüyalar haberci rüyalardır. Bu rüyalardan birtakım geleceğe yönelik bilgiler alınabileceği söylenir. Aslında bu tür rüyalar genellikle bilinçaltımıza ittiğimiz ve yüzleşmeye korktuğumuz bir gelecekle ilgilidir. Astrolojiye ilginiz varsa çeşitli astrologları takip ederek haberci rüyaların ne zaman görüldüğünü ve hangi rüyaların haberci rüyalar olduğunu daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Göksel cisimlerin insan karakterine etkisini ele alan astroloji, haberci rüyalar hakkında daha fazla yoruma sahip bir alandır.

Doğru Rüyalar

Rüya yorumu “haberci rüya” adı verilen rüya türleri için yapılır. Her rüya için rüya tabiri yapılmaz. Ancak rüyada görülen bazı simgeler o rüyanın yorumlanmasını ve haberci rüya olmasını sağlar.

Hangi Rüyalar Habercidir?

Rüya tabirleri sözlüğü içerisinde yüz binler simge barındırmaktadır. Rüya tabirleri sözlüğü a-dan z-ye incelendiğinde bu tarz sözlüklerin gerçekten çok detaylı sözlükler olduğu görülebilir. Bu nedenle rüyanızda gördüğünüz şeylerin bir kısmı bu tarz sözlüklerde yer alabilir.

Yani hangi rüyalar habercidir sorusuna içinde rüya tabirine uygun simgeler barındıran her rüya habercidir cevabını verebiliriz. Fakat bazı rüyalar ülkemizdeki inanışa göre salih rüya olarak değerlendirilir. Hadise göre bu tür rüyalar inanan kişilerin görebileceği, müminler için ferahlık ve mutluluk kaynağı olan rüyalardır. Hadislerde salih rüyalar ile ilgili birçok bilgi bulmak mümkündür.

Salih Rüya Nasıl Anlaşılır?

Sahih (doğruluğuna inanılan ve doğruluğundan şüphe edilmeyen) bir hadisi şerife göre salih rüya rahmani olan, karışık rüya ise şeytani olan rüyadır. Rüya görmek ve sonrasında yaşadığınız süreç eğer size iyi hissettiriyorsa ve size huzur veriyorsa, gördüğünüz rüyanın salih rüya olduğu söylenebilir. Ancak gördüğünüz rüya sizde şüphelere, vesveselere ve bazı kötü düşüncelere neden oluyorsa, o rüya doğru rüyalardan yani salih rüyalardan değildir.