Rüya kaç saniye sürer?

Rüyaların ne kadar sürdüğü mevzusu neticelendirilmiş bir mevzu değildir. Bilim adamlarından bazılarının emek harcamaları saniyeler sürdüğü mevzusunda emekler sunmuşlardır bazıları ise uykunun REM (rapid eye movement) evresindeki süre süresince şu demek oluyor ki 45 dakikalara kadar varabilen bir süre bir insanoğlunun rüya görebileceğini savunmuşlardır.

Bunlara bir açıklık getirmek için size rüyaların ne kadar sürdüğü ile ilgili meydana getirilen emekler ve neticeleri ile ilgili kısa bir özet yapacağız. Amerikalı bilim adamı Dr. B. Klein ve yardımcıları rüyanın süresi ile ilgili bilimsel bir emek harcama başlatmıştır. Hipnotize ederek uyutmuş oldukları gönüllü denekler üstünde bazı emekler yapmışlardır. Uykularının belli evrelerinde uyandırdıkları deneklerin rüyalarını anlatmaları istenmiş ve bunun sonucunda vardıkları netice rüyaların 20 saniyeyi geçmediği şeklinde olmuştur. Sadece fark edilmiştir ki gönüllü olarak bu çalışmaya katılan denekler 3-5 saniye devam eden bir rüyayı bile saatlerce anlatabilmişlerdir. Kişilerin rüyalarından 10 bölümlük dizi ya da iki serüven kitabı çıkarabileceklerini iddia etmeleri de bunu açıklamaktadır. Çalışmalarına ekibiyle beraber devam eden Dr. Klein’in bu emekler dolayısıyla vardığı netice rüyaların uzunluğunun 90 saniyeyi geçmeyeceği şeklinde idi.

Devam edecek olursak benzer bir emek harcamayı, rüya süresini idrak etmek suretiyle ABD’nın fazlaca iyi üniversitelerinden Chicago Üniversitesi’nden Dr. Kleitman ve talebesi Aseinsky 1953 senesinde halletmeye koyuldular. Nörofizyolojik çalışmalara ağırlık veren Dr. Kleitman başkaları üstünde yapmış olduğu deneyler sonucunda rüya görme esnasında insanların süratli göz hareketlerinin bulunduğunu fark etti. Bu emek harcama neticesinde uyku REM (rapid eye movement-hızlı göz hareketleri) ve non-REM olarak ikiye ayrıldı. Rüya REM uykusu esnasında görülüyordu. Dr. Kleitman deneklerini göz hareketlerinin başladığı ve sürdüğü zamanlarda uyandırarak deneylerine devam etti. Görüldü ki REM uykusu esnasında uyandırılan insanoğlu rüyalarını hatırlıyorlardı. O şekilde ki asla rüya görmediklerini iddia eden kişiler bile uykularının bu evresinde uyandırıldıklarında rüyalarını hatırlıyor olduklarını fark ettiler. Bu emekler neticesinde uyku süresi ile ilgili net bir data edinilememiş olsa da kişiler rüyalarını hatırlasa da hatırlamasa da her insanın rüya görmüş olduğu ispatlanmış oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir