Rüya Tabirleri

Niçin ve ne surette rüya görüyoruz? Bu fenomen bir sorudur. Geçici ölüm denilen uykuda görülen acayip haller rüya tabirleri anlatımlarını oluşturmaktadır. Rüya tabiri ve rüya alemi, ilk insanoğlunun yaratılışından bugüne dek filozoflar ve bilim adamları tarafınca çeşitli sorgulamalara tâbi tutulmuştur. Rüyaları değişik şekillerde açıklamışlar, düşünmüşler, fakat kati bir halde tanımlayamamamışlardır. Sadece şu kadarını bilmemizde yarar vardır ki rüya, büyük ve soyut bir dünyadır. Bununla beraber rüya, öldükten sonraki yaşantımızla da ilişkilidir. Bu ilişkiyi yakalamak, temiz duygu ve ruh temizliğiyle sadece mümkün olabilmektedir. 

Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım Nedir?

Derhal her insan “Rüya nedir?” ve “Rüyam ne anlama geliyor?” sorularını aklına getirmektedir. Rüyalarınızın anlamlarını öğrenmek ve bir rüya için daha doğru yorumlara haiz bilgilere ulaşmak adına ruyatabirleri.gen.tr platformumuzda yer edinen tabirleri detaylı bir halde incelemenizde yarar var. 

Rüya gören kişilere, rüyaları hakkında bilmek istediklerini değişik kaynaklardan derleyerek tek bir çatı altında sunuyoruz. Bilimsel açıdan bakıldığında netlik kazanmayan tabirler, kişilerin gün içinde yaşamış olduğu akışları kendi hayal dünyasında tekrardan yorumlamasına dayandırılarak yeni rüya tabirleri anlatımları kazanmıştır.

Rüyalar ne anlama geliyor, diye sorduğumuzda birçok tanımlamalar mevcuttur. Rüyada görülen imgeler hakkında detayları okuyarak ve yorumlayarak, beyninizin size ne anlatmaya çalmış olduğu yada hayatta hakkaten ne istediğiniz benzer biçimde yargıları ve kendiniz hakkında yeni şeyleri keşfedebileceğiniz düşünülmektedir.

Tabirler için günümüz ve geçmişteki anlatımları bir araya getiren ruyatabirleri.gen.tr’de rüya dünyanızda yer edinen imgelere dair merak ettiğiniz detaylara ulaşabilirsiniz. Bir, iki dakikalık okumalarla tuhaflıklar ve gerçeklikler içinde yeni izlemeler oluşturabilir ve yaşama dair özlerle karşılaşabilirsiniz. Ek olarak neyden korktuğunuzu, neyden mutlu olduğunuzu ve hakkaten ne istediğinizi söylemek için de rüyaları kullanabilirsiniz. Ihmal etmeyin ki rüyalarınızın anlamı hakkaten onu yorumladığınız şeydir. 

Rüya Nedir?

Rüyalar, uyku esnasında zihnin yarattığı hikayeler ve imgeler bütünüdür. Keyifli, duygusal, rahatsız edici, ürkütücü ve kimi zaman de garip şeyler barındırabilir. Bilim adamları ve psikoloji doktorları için halen daha çözüme kavuşturulamayan gizemli bir oluşumdur. Ve akla rüyalarla ilgili birçok sual gelmektedir. Bunlardan bazıları; “Rüya niçin görülür?, Rüyalar iyi mi oluşur?, Rüya görmeye yol açan şey nedir?, Rüyalar denetim edilebilir mi?” olmaktadır.

Rüyalar, bilişsel dünyanın bundan önceki günden ayrılan geçmişin, bugünün ve geleceğin bölümlerini bünyesinde barındırır. Meşhur psikanalistler Carl Jung ve Sigmund Freud hayallerin önemini ele almışlardır. Bilgili ve bilinçsiz tasvirler arasındaki bağlantıyı gösteren unutulmuş dili tekrardan canlandırmak adına araştırmalar yapmışlardır. Rüyalar kişileri bilinçdışına doğru yönlendirir; ruhun en derin ve en samimi sığınağını keşfetme şansı sunar. Ruhun gerçekte ne istediğine dair içsel gerçeği arayan bir araştırmacı emsali olmak için rüyaların gizemli hayatına katılabilirsiniz.

Rüya Tabiri

Rüya ile oldukça ince gerçekler keşfedilmiş ve sonsuza kadar da keşfedilmeye devam edilecektir. Chicago Üniversitesi, uyku nedir, araştırmacılarından Allan Rechtschaffen, uykunun hiçbir fonksiyonu olmadığını tespit etmiştir. Adale yorgunluklarının azalmasına karşın vücudun dinlenmesi için uykuya ihtiyacı olmadığını söylemiştir. Şu sebeple vücudumuzdaki hücrelerin kendi kendilerini onarım etme kabiliyeti vardır. Araştırmacıların tespitlerine nazaran bu esnada faaliyetten uzak olmasına, dinlenme yada uyku durumunda olmasına da gerek kalmamıştır. Uyku esnasında alınan EEG kayıtları üstünde meydana getirilen araştırmalarda beyinde faaliyetsizlik görülmemiştir. İngiltere Ulusal Fizik Laboratuvarı Bilgisayara Bilimleri bölümünde psikolog araştırmacı Dr. Evans’a gören, uykunun tek maksadı rüya görmemiz için zemin hazırlamaktır. Stanford Tıp Merkezi Uyku Kliniği doktoru Dr.William Dument’in görüşüne nazaran ise rüya görmek son aşama önemlidir. Rüyalar fiziki dengenin oluşmasını sağlamaktadır.

Rüyalar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

İnsanoğlu yaşamının ortalama üçte birini uykuda geçirir ki bu da 60 senelik bir ömrün 20 senesi anlama gelir.

Rüya gördüğünüzü hatırlamıyor olsanız dahi uyku esnasında her insanın gecelik 3 ila 6 kez rüya görmüş olduğu düşünülmektedir. Ek olarak her rüyanın 5 ila 20 dakika içinde sürdüğü varsayılmaktadır.

İnsanlar yataktan kalktığında rüyaların ortalama % 95’i unuturlar. Buna karşın rüya görme, uzun vadeli anıları öğrenmenize ve geliştirmenize destek olabilir. Bir öteki data ise görme engelli insanoğlu, öteki insanlara nazaran daha çok rüya görmektedir.

Rüya Sözlüğü Nedir?

Rüya tabir sözlükleri online platformlarda yada kitap halinde sunulmaktadır. Online rüya tabiri sözlüğü, parasız rüya analizi ve A’dan Z’ye eksiksiz bir lügat ihtiva eder. Zihninin daha derin kısımlarına erişmek isteyen insanoğlu için binlerce ve daha çok ustaca yorumlanmış rüya sembolü bulunur. Bilimsel olarak netlik kazanamasa da her rüya; metaforlar, görüntüler ve sembollerle kodlanmış bir mesajlar bütüne haizdir. İçeriği çözüldüğünde ise gizli saklı dünyanın kapıları aralanmış olur.

Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım Sözlüğü Kullanımı

RuyaTabirleri.gen.tr internet sitemizdeki tabirler birçok değişik eski Türkçe ansiklopediden toplanmıştır. Bundan dolayı bazı tabirlerde yazım ve yazım hataları görebilirsiniz hem de aynı tabirin tekrarını görebilirsiniz. Biz elimizden geldiğince bu tarz şeyleri günümüz Türkçesi ile revize etmeye çalışmaktayız.

Tabirlere bakarken yapmanız ihtiyaç duyulan, rüyanızdaki en belirgin nesneleri sol taraftaki arama formundan arayıp tek tek hepsini okumaktır. Bir karar varmadan ilkin birbirleri ile ilişkilendirmenizde yarar olacaktır. İnşallah rüyanız hayırlı çıkar diyor ve son bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Rüyalarınızın hepsi gelecek ile ilgili size ipucu vermeyebilir, dolayısıyla yazılan rüya yorumu sizi durumunuzda size data vermiyor olabilir. Ek olarak aramalar sonucunda bulamadığınız tabirleri bizlere yazışma bölümünden bildirebilirsiniz.

Rüya Iyi mi Tabir Edilir?

Rüya tabiri, rüyada görülen imgelerin kelimelere dökülmesi ile tabir edilir. Uyandıktan sonrasında rüyanın bir çok kısmı unutulmaktadır. Zihin bu boşlukları doldurarak bazı hikayeler zinciri oluşturur. Bu yüzden değişik imgeler yada tanımlarla doldurulmadan ilkin rüyalarınızı not almanız gerekebilir. Yeni bir rüya oluşturmak yerine rüyada gördüğünüz nesneleri yada vakaları kaydetmeniz gerekir. 

Rüya tabiri yapılırken, rüyadaki görüntülerle ilişki kurulur. Görülen her bir nesne, görüntü yada figürler incelenir ve zihnin bu tarz şeyleri neyle ilişkilendirdiği tahmin edilir. Mesela, rüyanızda kendinizi masa başı bir işte çalışırken görüyorsanız, gerçek hayatta yaptığınız işi de düşünerek rüya yorumları değerlendirmesi yapabilirsiniz. Bununla beraber nesnelerin yanı sıra rüyadaki kişilerle olan ilişkiler de rüya tabiri yapılırken dikkate alınır. Bu insanların gerçek mi yoksa değişik benlikler mi olduğu düşünülür. Bu yüzden de rüya anlatımlarında mesela; rüyada kendinizi baba olarak görmek, rüyada baba görmek, rüyada baba olmak görmek yada rüyada baba bulunduğunu görmek benzer biçimde birbirine yakın olan sadece değişik anlamlar barındıran tabirlere yer verilir. 

Kişiler kendi rüyalarının yazarı, aktörü ve yönetmenidir. Rüyanın ilerleyişine, kişinin yaşantısına ya da isteklerine bakarak nesnelere anlam yüklenebilir. Bu perspektif ile değerlendirildiğine tek bir rüya tabiri, rüyaları açıklamak için kafi olmayacaktır. Rüyadaki nesnelerle bağlantılı her bir rüya tabiri ayrı ayrı yorumlanmalı ve birbiri ile ilişkilendirilmelidir.

Rüya iyi mi tabir edilir, sorusu için öteki dikkate alınması ihtiyaç duyulan nokta ise geçmiş gün kalıntısı içerip içermediğidir. Önceki günde yaşanılan vakalar ve temasa geçilen şahıs ya da nesneler, rüya sembollerine dönüşebilir. Mesela, liseden bir arkadaşınızı rüyanızda gördüğünüzde; onu hakkaten özlemiş olabilir ya da herhangi bir yerde sözgelişi toplumsal medyada fotoğrafını ya da adını gördüğünüz için bilinçaltınız o kişiyi rüyanızda değişik bir anlam için yansıtmış olabilir. 

Rüya tabiri yorumları kişilerin duygusal bakış açılarına nazaran de farklılık kazanmaktadır. Rüya yorumlarına bakılırken hangi duygusal durumda olduğunuz da önemlidir. Korku, mutluluk, talep yada gün içindeki hisler rüya yorumları incelemesinde tüyolar verir. Mesela, rüyada ölüm görmek naturel şartlarla fena bir yoruma doğal olarak tutulurken, rüyada rahatlık içinde öldüğünü görmek iyi bir yorum taşıyacaktır. 

Bir rüya yorumcusu, sembollere ortak bir halkada toplar. Rüyada takip görmek gündelik işlerden kaçısı temsil edebilirken, geçmişte yaşanmış olan sorunlarla başa çıkmak anlamına da gelebilir. Yada hemen hemen yaşamadığınız bir durumla karşı karşıya geldiğinizde, bilinçaltınız yapmanız ihtiyaç duyulan doğru şey hakkında size data veriyor da olabilir. Aynı şekilde rüyada afet görmek, yaşantınızdaki olayların yada kişilerin sembolleşmiş tanımlamalarını içerebilir. Rüya yorumları yaşantılar, geçmiş ve gelecek ile bağlantılı bir halde yapılmalıdır. Rüya yorumcusu olabilecekler hakkında birçok değişik fikir sunarken, siz rüya analizi için kafi veriye haiz olmaktasınız. Doğrusu tabirler, rüyaların hangi anlamlara gelebileceğini değişik varsayımlar ve deneyimlerle birçok yorumla sunar. Sadece rüyayı gören şahıs bu varsayımları kendi yaşam döngüsüne en uygun tabirle bütünleştirerek daha nitelikli bir öngörü oluşturur. Bilgili denetim havuzunun haricinde kalan rüyalar, özerk bir devlet misalidir. İsteyerek yada tahminler doğrultusunda rüya görülmesi, olası değildir. Mesela, istihare rüyasında şahıs görmek istediklerini göremeyecektir. Sorular ve meraklar çerçevesinde bilinçaltının kendine sunmuş olduğu görüntüler, imgeler ve kişileri anlamlı bir bütüne ulaştırarak anlamlı destek sunar yaratır. Bu yüzden aslolan sual “Bu rüya bana ne anlatmaya çalışıyor?” değil “Bu rüya hayatımdaki hangi noktayı açığa çıkarmaya çalışıyor?” olacaktır.

Rüya Neye Bakılırsa Yorumlanır?

Rüya araştırması, rüyaların anlamını anlamakla ilgilenen kişilerin oluşturduğu metinler çerçevesinde anlam kazanır. Yunus Emre, Kadı Burhaneddîn, Nesîmî ve Ahmedî divanlarından günümüze uzanan tabirlerle oluşturulan rüya yorumları, geçmiş ve şimdiki vaka örgülerinin karıştırılması ile tekrardan yorumlanmaktadır. Bu sayede de yeni rüya yorumları sözlükleri oluşturulmuş ve görülen imgeler çağdaş hayatta karşılaşılan tanımlamalarla özdeştirilmiştir.

1970’li yıllardan itibaren, Ann Faraday benzer biçimde yazarlar ve bu yazarların emek harcamaları neticesinde rüya yorumu giderek daha popüler hale gelmektedir. “Rüya Oyunu” vb. kitaplarda Faraday, kendi hayallerini yorumlamak için her insanın kullanabileceği teknik ve fikirleri ana hatlarıyla ortaya koymuştur. Günümüzde rüya sözlükleri, rüya kitapları, sembol kılavuzları, online rüya tabirleri sözlüğü benzer biçimde değişik yöntemlerle rüyaları yorumlamak ve idrak etmek için meydana getirilen emekler gösterilmekte ve rüyaların hakkaten işaret olup olmadığı araştırılmaya devam edilmektedir.

Yeni Detaylı Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım

“Niçin rüya görüyoruz?” sorusunu açıklamak için birçok kuram mevcuttur. Bu teorilerle beraber asla kimse rüyaların anlamlarının iyi mi yorumlanacağını ve gerçek amaçlarını tam olarak dile getiremiyor. Rüyalar, gizemli ve sırlarla dolu bir alemin kapılarını aralamaktadır. Ve rüyalarımızın anlamını doğru şekilde açıklamak oldukça eski dönemlerde yazıya dökülen kitabelerde geçen bilgilerle mümkün kılınmaktadır. Unutulmaması ihtiyaç duyulan nokta ise rüyalarımızın içinde ne olduğu ansızın değişebilir, garip öğeler içerebilir, bizi ürkütebilir yada mutlu hissetmemizi sağlayabilir. Rüyaların bu kadar varlıklı ve zorlayıcı olabilmesi, birçok kişinin rüyalarımızda bir anlam olması gerektiğine inanmasına yol açan şeydir. Yeni rüya tabirleriyle oluşturulan ruyatabirleri.gen.tr ile geçmiş ve bugünün imgelerini birleştirerek, rüya gören kişilere daha detaylı anlatımlar sunmaya çalışmaktayız.

Not: Bilimsel ve kollektif bakış açıları ile rüya yorumlamalarını gözden geçirmek için bilim adamlarının görüşlerini içeren değişik rüya yorumları derlemesi de oluşturduk. Yazının devamında bilim adamlarının görüşlerine, islami rüya tabirleri ve ruhsal rüya tabirleri içeriklerine göz atabilirsiniz.

İslami Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım Nedir?

İslami rüya tabirleri, islami kaynaklar vasıtasıyla meydana getirilen derlemeleri içermektedir. Dört peygamberin ve meşhur düşünürlerin tasvirlerinin yer almış olduğu rüya yorumları günümüz kelimeleriyle yazıya dökülmektedir. Hz. Yusuf, Hz. İbrahim, Hz. Yakup ve Hz. Muhammed ile anılan islami kaynaklar, rüya yorumlarının ustalık eserleri olarak nitelendirilir. Kur’an-ı Kerim’de de anlatılan Hz. Yusuf’un zindanlardan hükümdarlığa yükselişi, islamı kaynakların örnekleri arasındadır. 

İslami kaynaklar açısından rüya tabirlerine bakıldığında, rüyayı yorumcusu olacak kişinin işinin ehli olması gerekir. Bir şahıs rüyasını anlatırken, üstünde iyice düşünülmeli ve buna nazaran tasvir edilmelidir. Rüya yorumcusu olan kişinin rüyayı değişik anlatımlarla betimlemesi ve değerlendirmesi söz konusur. Salih rüya, ürkütücü rüya ve bilinçaltı rüya olarak değişik türlere ayrılan tabirler, doğru şekilde özdeştirilmelidir. Ek olarak bu 3 rüya türünden bir tek salih rüya tasvirinin yapılabileceği öngörülür. 

Rüya yorumları, rüyayı gören şahıs üstünde tesir bırakır. Bu yüzden rüyadaki imgelerin iyi yorumlanması kişinin davranışları açısından da önemlidir. Öteki bir husus ise takva sahibi kimselerce meydana getirilen rüya yorumlarının dikkate alındığıdır. 

Rüyayı gören kişilerin de rüya anlatımında dikkat edeceği hususlar bulunmaktadır. Bunlar; hatırlanmayan rüyaları anlatmama, fena rüyaların tabirini yaptırmama ve kimselerle paylaşmamaktır.

Ruhsal Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım Nedir?

İslami ve psikiyatri kaynakları rüya yorumları mevzusunda değişik düşünceler barındırır. Ruhsal rüya tabirleri ruh çözümü alanındaki birçok değerlendirme baz alınarak yapılır. Bilinçaltında mevcud düşünceler ve rüyada görülen semboller bir araya getirilerek ruh çözümü rüya yorumları ortaya çıkarılır. Ruhsal tabir derlemelerinde bilim adamları ve düşünürlerin rüya araştırmaları dikkate alınır. İslami ve ruhsal rüya yorumları karşılaştırıldığında değişik sonuçlar elde edilmektedir. Bireylerin kişilik ve karakteristik özellikleri, ruhsal bakış açısıyla meydana getirilen tabirlerde ehemmiyet kazanır. Ruh çözümü fikir rüyada karşılaşılan sembollerin hepimiz için aynı neticeleri sunduğunu açıklamaktadır. Mesela, sivri uçlu cisim ve imgeler adam cinsel organını nitelendirirken, hanım cinsel organı için kutu yada sepet benzer biçimde nesnelerin görüldüğü dile getirilir. Bu açıklamalar neticesinde de anlaşılacağı suretiyle kişinin bilinçaltına inmek adına ekol rüyalar kullanılmaktadır. 

Ruhsal tabirler, kişilerin duyguları ve korkuları ile de ilişkilidir. Kimi insanoğlu için rüyada köpek görmek korku duygusu uyandırırken, kimileri için sempatik bir hayvanı temsil edebilir. Bunun sebebi; insanların korku, mutluluk, aşk yada coşku benzer biçimde duyguları gündelik hayatta da değişik yaşamalarıdır. Ek olarak görsel imgeler daha net açıklamalara sahipken, fiziki olarak görülmeyen imgeler kişiye özgü nitelikler kazanır. Bu rüya tabirinde ruhsal rüya tabiri meydana getirecek kişinin, tabiri yaptıracak olan şahıs hakkında data sahibi olması gerektiği ve rüya yorumunun araştırmalara ve kitaplara nazaran yapılması gerektiği savunulur. 

Rüyalara ve Tabirlere Bilimsel Bakış Açıları

Bazı önde gelen araştırmacılar, rüyaların büyük olasılıkla gerçek bir amaca hizmet etmediğini ileri sürmektedir. Buna karşın, rüya yorumu giderek daha popüler hale gelmiştir. Araştırma rüyalar için bir amaç göstermese de birçok uzman rüyaların bir anlamı olduğuna inanmaktadır.

Freud’a Bakılırsa Bilinçdışı Zihin Yolu Bakışı: 

Rüyalar Bilinçdışı Zihin Yolu Olarak tanımlanmaktadır. Sigmund Freud, “Rüyaların Yorumlanması” adlı kitabında, rüyaların; gündelik yaşamda duyulan istekleri yerine getirme ile ilgili bulunduğunu öne sürmektedir. Freud, bir rüyanın ortaya çıkma şeklinin ya da rüyaya ilişik gerçek imgelerin ve olayların çıkışının bir amacı bulunduğunu dile getirmektedir. Bu imgelerin, hayalperest bireylerin gizli saklı iç dünyalarını yada bilinçsiz şekilde barındırdıkları istekleri gizlemek için yarattığını ve rüyaların bu duruma hizmet ettiğine inanmıştır. Ek olarak Freud bu süreçte “rüya emek harcaması” olarak adlandırdığı dört unsur tanımladı. Bu unsurları ele alacak olursak; Yoğunlaşma, Yerinden Olma, Sembolizasyon ve İkincil Gözden geçirme olarak adlandırıldıklarını görmekteyiz.

 • Yoğunlaşma: Birinci aşamada; birçok değişik düşünce yada kavram tek bir rüya içinde temsil edilir. Informasyon ise tek bir düşünceye ya da imgeye dönüşür.
 • Yerinden Olma: İkinci aşama olan rüya görme durumunun bu unsuru, rüyanın mühim ve önemsiz kısımlarını entegre ederek gizli saklı içeriğin duygusal anlamını gizler.
 • Sembolizasyon: Üçüncü aşama olan bu unsur; rüyada gizlenmiş içinde ne olduğu sembolize eden objelerin de dahil edilmiş olduğu durumda, rüya esnasında karşılaşılabilen bastırılmış fikirleri sansürler.
 • İkincil Gözden geçirme: Rüya sürecinin bu son aşamasında; Freud, rüyayı anlaşılır kılmak için rüyanın garip unsurlarının tekrardan düzenlenmesini ve böylece rüyanın açık içinde ne olduğunun oluşturulmasını önerir.

Jung’a Bakılırsa Arketipler ve Kollektif Bilinçdışı Bakışı:

Carl Jung, Freud ile bazı ortaklıkları paylaşırken, rüyaların bastırılmış isteklerin bir ifadesinden daha fazlası bulunduğunu hissetti. Jung, rüyaların hem kişisel hem de kolektif bilinçdışı bulunduğunu ortaya koydu. Carl Jung, rüyaların; ruhun uyanık yaşamda azgelişmiş kısımlarını telafi etmeye hizmet ettiğine inanıyordu. Bununla beraber, Jung’un iddialarına aykırı olarak, sonrasında Hall tarafınca meydana getirilen araştırmalar, insanların uyanıkken sergiledikleri özelliklerin rüyalarda ifade edilenlerle aynı bulunduğunu ortaya koydu.

Tüm bu değerlendirmelerin yanı sıra Jung; anima, gölge ve animus benzer biçimde arketiplerin çoğu zaman rüyalarda simgesel nesneleri yada figürleri temsil ettiğini öne sürdü. Bu sembollerin, bilgili zihin tarafınca bastırılan tutumları temsil ettiğini düşünüyordu. Belirli sembollerin belirli bilinçsiz düşünceleri temsil ettiğini sık sık öneren Freud’un aksine Jung, rüyaların son aşama kişisel olabileceğine ve bu rüyaları yorumlamanın bireysel hayalperest davranışlar hakkında oldukça şey bilmekle ilgili olduğuna inanıyordu.

Salon’a Bakılırsa Bilişsel Bir Süreç Olarak Rüyalar Bakışı:

Calvin Salon Hall, hayalleri, kişisel yaşamımızın unsurları yada anlayışı olarak hizmet eden bilişsel bir sürecin parçası olarak deklare etti. Hall, katılımcılardan binlerce rüya günlüğü çözümleme ederek, sonunda nicel bir kodlama oluşturmuş, ve bu tarz şeyleri temalar ve kalıplar olarak tanımlamıştır. Öteki bir anlatımla rüyalar, bir takım kategoriye ayrılan sistem bütünlüğüdür.

Hall’ın teorisine nazaran rüyaları yorumlamak için aşağıdakileri de bilmek gerekir:

 • Hayalperest düşüncelerin rüya içindeki tepkileri
 • Rüya anında görülen nesneler ve figürler
 • Rüya ve rüyadaki karakterler arasındaki etkileşimler
 • Rüya esnasındaki ortam, geçişler ve netice

Bu rüya teorisinin nihai amacı, rüyayı idrak etmek değil, hayalperest yönünü çözmektir.

Domhoff’a nazaran Uyanış Yaşamın Yansıması Olarak Rüyalar Bakışı:

 1. William Domhoff, Miami Üniversitesi’nde Calvin Hall ile beraber çalışan mühim bir rüya araştırmacısıdır. Domhoff, rüyalar üstüne meydana getirilen geniş çaplı çalışmalarda, rüyaların; rüya gören kişilerin uyanık yaşamının düşüncelerini ve endişelerini yansıttığını öne sürdü. Domhoff, rüya görme sürecinin nörolojik süreçlerden ve bir şema sisteminden kaynaklandığı açıklayarak nörobilişsel bir rüya modeli oluşturdu. Rüyaların, bu bilişsel süreçlere bağlı etmenlerle sonuçlar doğurduğunu dile getirdi.

Domhoff’a Bakılırsa Tutarlılık ve Dizgesel Bakışı:

“Rüyaların anlamı, bazı değişkenlerle tutarlılık ve dizgesel ilişkilerle ilgilidir. Ve bu bağlamda ilerlendiğinde, rüyalar belirli anlamlar taşımaktadır. Üstelik, dimağımızda olanı açığa çıkaracak bir sistemleri vardır. 75 ile 100 şahıs üstünde rüya anında yaşananlarla ilgili derlemeleri inceledik. Rüyalar bireylerin ruhsal portrelerine dair detaylar verir. Eğer birkaç yıl süre ile mesela 10 yıl süresince, kişinin 1000 rüyasını incelediğimiz takdirde kişi hakkında varsayımlara ulaşabiliriz. Ve size, kişinin zihin yapısında yer edinen oluşumları, neredeyse onun parmak izleri kadar kişiselleştirilmiş ve doğru bir profil içeriğiyle verebiliriz.”

En oldukça görülen rüyalar:

Rüyada Yılan Görmek

Rüyada Ağlamak Görmek

Rüyada Köpek Görmek

Rüyada Fare Görmek

Rüyada Kedi Görmek

Rüyada Altın ve Gümüş Eşya Görmek

Rüyada Kar Görmek

Rüyada Deniz Görmek

Rüyada Bebek Görmek

Rüyada Para Görmek

Rüyada Ekmek Görmek

Rüyada Kan Görmek

Rüyada Evlenmek.

Ek olarak bkz: 

 • Rüyalar ile Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım Yararlı Notlar
 • Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım ve İslamiyet
 • Baba Görmek ile ilgili Tüm Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım 
 • Ölü, Ölmüş, Ölüm Görmek ile ilgili Tüm Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım
 • Köpek Görmek ile ilgili Tüm Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım
 • Kedi Görmek ile ilgili Tüm Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım
 • Hamile Görmek ile ilgili Tüm Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım
 • Diş Görmek ile ilgili Tüm Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım
 • Bebek Görmek ile ilgili Tüm Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir