Rüya Türleri

Rüyalar uyku anında gördüğümüz, fantastik ögeler içeren, hayal gücümüzün ürünü olan garip ve beynimizde bomba tesiri yaratan imgeler bütünü değil midir?

Meydana getirilen araştırmalar ve edinilen izlenimler doğrultusunda öyleki bulunduğunu doğrulayabiliriz. Araştırmacılara gore rüyalar terapik özelliği olan, tahmin edilebilir, mental açıdan iyileştirici ve sürekliliği olan bir kavramdır.

Sizi hayatınızdaki ögelerle yüzleştiren, belli bir amacı olan ve sıhhat açısından da ehemmiyet taşıyan rüyaların sınıflandırılması onları anlamamızda bizlere destek olacaktır. Buna gore rüyaları türlerine gore ayıracak olursak;

1) Kademeli Rüyalar:

Bu biçim rüyalar çoğu zaman can bunaltıcı ve kızgın olarak geçirdiğiniz günlerin arkasından ortaya çıkarlar. Öteki bir deyişle rüyalar aslen uyurken yaptığımız iş ve aktivite bütünüdür.

Kademeli rüyalar, özünde, gün içinde yaptığımız şeylerin beyin tarafınca aşama aşama sindirilmesi ve bunların alt kişilik vasıtasıyla rüyaya aktarılmasıdır. Can bunaltıcı içeriklere haiz olabilen bu rüyalar, gene de sizin için büyük avantajlara haiz olabilirler.

2) Özgür Bırakıcı, Düşme Hissi Veren Rüyalar:

Kabuslar, bu biçim rüyaların kapsamına girebilir. Rüya anında biri tarafınca kovalanmanız ya da ansızın bir uçurumdan düşmeniz bu biçim bir rüya gördüğünüze işarettir.

Bu rüyalar birçok insan için ürkütücü, yüzleşilmesi zor ve etkisinde bırakan olabilir. Sadece bu fena tesirleri negatif olarak düşünmemek ve avantajlarını değerlendirmek gerekir. Bu rüyalar; kişinin alt benliğindeki korkularını açığa çıkarmasında, korkularıyla yüzleşmesinde, yaratıcılığını artırmasında ve hayatındaki tutkuyu yakalamasına destek olabilir.

3) Tamamlayıcı Rüyalar

Bu biçim rüyalarda, fert yargıladığı, tasvip etmediği ya da aşırı derecede hayranlık duyduğu kişileri ya da davranışları rüyasında canlandırır ve kendini o kişilerin yerine koyar. Mesela, önyargılara haiz bir kadının iş yerinin lobisinde striptiz dansı yaptığını görmesi bu rüyalara bir örnek teşkil edebilir. Bu ferdin bu biçim bir rüya görmesi, kendinden ya da çevresinden saklasa da bastırılmış davranışlarının var bulunduğunu göstermektedir.

4) Hastalık / İyileşme Rüyaları:

Uyku esnasında görülen hastalık, ölüm, yangın, zelzele, sel vakaları bu rüya türünü oluşturur. Bu rüyalar genel olarak iş hayatınızda, günlük rutinlerinizde ya da toplumsal ilişkilerinizde bazı değişimler yapacağınızı simgeler. Bu biçim köklü değişimler, hayatınızın tekrardan şekilleneceğini ve yeni maceralara atılacağınızı gösterir.

5) Yinelenen Rüyalar

Yinelenen rüyalar, bilinçaltınızdaki vakaları açığa çıkaran bir gizmen misali kişinin kendini keşfetmesi açısından mühim bir rol oynar. Bu rüyalar bilhassa size mutluluk verecek ve pozitif etkileyecek anılar ve vakalar çevresinde şekillenerek, devamlı karşımıza çıkmaktadır.

6) Kehanet Rüyaları

Bu rüyalar, gelecekle ilgili kehanetlerin yapıldığı ve gelecekte yaşanılacak olayların tahmin edilmiş olduğu kristal bir küre gibidir. Rüya sahibi gördüklerinin gerçekliğinden ya da yaşanılacağından güvenilir olması imkansız; sadece yaşanacak vakalarla ilgili bazı ipuçlarına ve yol haritasına haiz olur. Mesela, bir şahıs rüyasında nişanlanacağını ve bunun için yüzük alışverişi yaptığını görüp, arkasından ertesi sabah eşiyle olan evliliği düşündüğü kişiye evlilik teklifini yapabilir.

7) İsteklerin Gerçekleştiği Rüyalar

Dileklerin gerçekleştiği rüyalar, kalp ve ruhun bütünlüğünü sağlayarak bu iki kavram arasındaki dengenin kurulmasını sağlar. Bunun yanı sıra maddi durumu iyi olan bireylerin zenginliklerine zenginlik; mutlu bireylerin de mutluluklarına mutluluk katacağının işaretidir. Bu biçim rüyalar, gitmek istediğiniz bir tatilin, iş yerinizde yaşayacağınız pozitif gelişmelerin ya da kardeşlerinizle yaşayacağınız bir çatışmanın habercisi olabilir. Bilinçaltınızı canlandıran ve hayal dünyanızın dışa vurumu olan bu rüyalar, size enerji katacak ve gelecek günleriniz için size bir yol haritası çıkartacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir