Rüyada Atların Rengi Görmek

Seyyid Süleyman: Demir rengi hayvan görmek, şöhrete işarettir. Bu şekilde bir ata binen iyi yada fena şöhret yapar. Rüyada demir rengi ve alnı akıtmalı bir hayvanın üstüne binmek büyük bir zatın işlerine müdahale edeceğine işarettir.

Demir rengi atını başka bir renge boyayan, hayır görür. Siyah ata binen selamete çıkar. Devletten yardım alır. Doru taya binmeyi, varlıklı bir cariye ile ifade ediyor.

Ebu Said’ül Vaaz demiştir ki: Demir rengi at ve beygir öteki renkteki atlara gore daha değersizdir. Dolayısıyla demir rengi ata bindiğini gören, her işinde zorlukla karşılaşır, reddedilir. Yağız şu demek oluyor ki siyah at izzet, saygınlık ve maldır.

Rüyada yağız ata binmek; yolculuğa, bu sayede hayra ve menfaate nail olmaya delalettir. Doru at; kuvvet, ferah ve izzettir. Doru ata bilhassa koyu doru ata binmeyi, büyük nimet ve mertebeyle yorumluyor.

Kirmani demiştir ki: Al at, dinde selamettir. Sultan yardımıyla mevki ve onur kazanmaktır. Fakat Kirmani al ata binmeyi, izzet ve itibarda ufak bir sarsıntıyla tabir ediyor. Kula at; hastalıktır. Ona binen hastalanır.

Rüyada dişi bir kula taya bindiğini gören hastalıklı ve karamsar ruhlu bir hanımla evlenir. Kır at oldukça büyük hayır ve makamdır. Eğer bu dişi bir tay ise, güzel ve iyi ahlaklı bir zevceye (hanım eş) işaret eder.

Ek olarak bkz: Rüyada Dor At Görmek, Rüyada Yele ve Kuyruğu Siyah, Kızıl At Görmek

Atların Rengi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir