Rüyada Ayna Görmek

Ek olarak bkz: Ayna Kırılması, El Aynası, Madeni Ayna

Rüyada aynaya ya da su yüzüne bakarak kendi yüzünü görmek evlenmeye ya da çocuğa delalet eder. Alimler demiştir ki kendini gören kendi benzer biçimde bir eş yada çocuk ister, bakmış olduğu gözler kendinde bir başka insanoğlunun silüetidir.

Rüyada aynaya bakıp bir şey görmemek hayal kurmaya delalet eder bu şahıs ne istediğini bilmemektedir, bilmesi durumunda kendini aynada görür.

Rüyada aynanın güzelliği kadının güzelliğine delildir, güzel duyu hanıma özgülendiğinden aynalar bayanlar için erkeklerden daha mühim olmuş aynadaki güzellikte kadının güzelliğini anlatır şeklinde tabir olunmuştur.

Rüyada aynanın kırılması uğursuzluk sayılmıştır ve kadının ölümünün habercisidir. Aynanın çirkinliği çirkin hanım yada adama bu şekilde birinin hayatınıza gireceğine işaret eder.

Rüyada temiz aynaya sevinçle bakmak sıkıntıdan kurtulmaya, kendi yüzünüzün güldüğüne şahit olacağınıza delalet eder. Gümüş ayna mihnet, altın ayna dince güzelliğe ışıltısının çokluğu bunların da fazlaca olacağına işaret eder.

Kirli ve lekeli ayna kalbin bu hallerine, kalpte bir kırılma ya da yaşanmış olan fena bir vaka sonucu duracak olan burukluğa işaret eder.

Kadının aynada kendini adam suretinde görmesi oğul evladına, kız siması ile görmesi kız çocuğunun habercisidir.

Rüyada ayna içinde ayna görmek yolculuğa çıkacağınıza ve geçmiş sizleri unutacak kadar uzun süre bir yerlerde kalacağınıza işaret eder, büyük bir değişimin habercisidir.

Rüyada aynaya uzaktan bakmak ve aynada belli belirsiz birilerini görmek yeni bir çevre ve yeni dostlar edinmeye işarettir.

Rüyada aynanın sizin yüzünüzden yada elinizde iken kırılması fena bir haber alınacağını belirtir.

Rüyada ayna silmek, o aynaya devamlı bakacağınıza kısaca bir mevzuda şanlı, şöhretli, meşhur olmaya delalettir. Rüyada ayna sırlamak bir kötülüğe, sırları dökülmüş ayna, kazançlı bir yardım almaya gereksinim duyacağınıza ve işin ehli tarafınca desteğinize yetişileceğinin habercisidir.

Rüyada yuvarlak ayna görmek dedikodular yüzünden üzülmeye; çerçeveli ayna, para yitirilmesine; kırık ayna, eşin ölümüne; aynanın kaybolması, büyük paralar kazanmaya işarettir.

Bir aynaya bakarak fazlaca güzel bulunduğunu düşünen birinin önünde mutluluk, fakat aynaya bakarken solgun ve bitkin bulunduğunu görmek önünde sıkıntılarla dolu bir döneme girildiğine işarettir.

Rüyada ayna satmak, işlerde zarara girmek anlama gelir.

Rüyada sizin baktığınız aynada başka bir kişiyi görmek başkaları tarafınca kullanılacağınız anlamına gelir.

Rüyasında kendisini aynaya bakarak güzel gören kimsenin önünde mutluluk verecek bir dönem vardır. Bitkin ve çirkin gören kimse ise sıkıntılı bir döneme girecek anlama gelir.

İbn-i Sirin’e nazaran; rüyada ayna görmek, büyüklüğü ve parlaklığı derecesinde, yükselmeye ve mevki sahibi olmaya delalet eder. Birine bir ayna verdiğini gören ona malını vermiş sayılır.

Kirmani’ye nazaran: Bir aynaya baktığını görenin eşi hamile ise kendisine benzeyen bir oğlu olur. Eğer bu rüyayı hanım görmüşse, rüya gene aynıyla çıkar. Hamile bir karı rüyasında aynaya baktığını görse kendisine benzer bir kız evladı doğurur. Eğer bu rüyayı gören hamile değilse kocası ile aralarında kavga çıkar sadece kısa süre sonrasında düzelir. Bir çocuk rüyasında aynaya baktığını görse, kız kardeşi olur. Bir memurun aynaya baktığını görmesi işinden kovulacağına işarettir.

Cabir’ül-Magribi’ye nazaran; rüyada aynada güzel bir yüz görmek ferahlık ve sevinçtir. Çirkin yüz görmek ise hüzün ve kederdir.

Ebu Said El-Vaize nazaran: Ayna yorumunda ikilik vardır. Çoğunluk, aynanın rüyada görülmesini mürüvvet olarak kabul ediyor. Aynada yüzünü gören bolluğa kavuşur. Aynada yüzünü güzel ve sakalını siyah gören, eğer aslına bakarsak öyleki değilse, halka karşı eli bol davranır ve her insana iyilik eder olarak tanınır. Eğer sakalını beyaz görse yoksul düşer. Yüzünde beyaz kıllar bulunduğunu ve onları yolduğunu gören, bulunmuş olduğu dereceden daha aşağılara düşer.

Bazıları demişlerdir ki: Ayna eş ve aynanın kırılması ise eşlerden birinin ölümüdür. Aynada bir kadının tenasül aletini gören sıkıntıdan kurtulur. Bir aynayı sildiğini ve parlattığını gören içinde bulunmuş olduğu sıkıntıdan kurtulur.

Bir başka rivayete nazaran de: Rüyada ayna görmek, hayal ve gururdur. Bazı tabirciler, ayna hanımdır, dediler. Bir kimse rüyada aynaya yada suya ya da başka bir şeye baksa ve orada kendi suretini görse, o kimsenin renk ve sanatında kendisine benzeyen bir evladı doğar. 

Rüyada aynaya baktığını gören kimse, evlenir. Eğer eşi kaybolmuşsa yada kendinden ayrılmışsa yanına gelir. Eğer rüya sahibi Cumhurbaşkanı yada vali benzer biçimde büyük bir vazifede ise, vazifesinden alınır. Rüyada gümüş aynaya bakan kimsenin şöhret ve makamı elinden gider. Aynanın kırıldığını gören kimsenin, hanımı ölür.

Rüyada aynaya bakarak orada bir genç gören kimse, bulunmuş olduğu yerde otoritesine yada ticaretine yada öteki şeylere düşman olan birisini görür. Orada yaşlı bir şahıs görürse, o kimse bulunmuş olduğu yerde kendisine dost olan birisini görür. Bazı tabirciler rüyada gümüşlü bir aynaya baktığını gören kimse, sorun, üzüntü ve korkuya düşer dediler.

Rüyada altın ayna görmek dinen kuvvet, zenginlik ve vazifeden atıldıktan sonrasında tekrardan ise girmektir. Hasta olan bir kimsenin rüyada aynaya bakması, onun öleceğine işaret eder. Ayna içinde aynanın yolculuğa ve aynada görülenle ilişkili bir hamileliğe işaret eder. Söyle ki aynada görülen hanım ise, kimi zaman o, dişi bir çocuk, erkekse, adam bir çocuk olur. Bir adam rüyada aynaya baksa ve kendisini başka bir halde görse, o kimse malca zarar eder, aklı noksanlaşır.

Rüyada, kendisini aynada bir karı şeklinde gören kimsenin, bir kızı olur, bekar ise evlenir. Rüyada kendisini aynada gören hanım hamile ise karnındaki çocuk kendisine benzeyen bir kız çocuğudur. Hapiste bulunan bir kimse rüyada kendi yüzünü görse hapislikten kurtulur. Aynaya arka tarafınca baktığını gören kimse, hanımına arka taraftan yakınlıkta bulunur. Cilalı ve berrak bir aynaya baktığını gören kimsenin, üzüntü ve kederleri gider. Paslı ayna kişinin fena halidir. Aynanın temiz olmayıp kirli olması rüya sahibinin büyük bir üzüntü ve kederi bulunduğuna delalet eder.

Rüyada bilgili olarak ayna kırmak çevrenizdeki insanlara karşı ters yanıt vermek huyunuz olduğundan tüm dostlarınızla olan ilişkilerinizin bozulacağına işarettir.

Ayna

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir