Rüyada Deniz Görmek

Ek olarak bkz: Denize Düşmek, Denize Atlamak, Denizde Yüzmek, Deniz Dalgası

Rüyada denizin içinde denizde olmaması ihtiyaç duyulan hayvanları görmek kısaca denizde nefes alamayacak kedi köpek benzer biçimde hayvanlar görmek, hayallerinizin fazlaca büyük olacağına ve bu hayalleri gerçekleştirmek için fazlaca fazla inancınız olacağına işarettir. 

Rüyada kuşların denize düştüğünü görmek başınızın üstünde dolaşanların size zarar vermeden suyun içine dalacaklarının işaretidir. Rüyada deniz görmek arzuların gerçekleşmesine, mala, işe, sanata; bitimsiz ihtirasa, tehlikeli iş ve dünya münasebetlerine işaret eder. 

Rüyada denize girmek devlet yönetimine yakınlık peydah etmeye işarettir. Rüyada denizin ortasında yatmak devlet hizmeti görmeye delalettir.

Rüyada Deniz Görmek

Rüyada deniz görmek kişinin maddi ve tinsel yönden tüm sıkıntılarını atlatarak refaha ereceğine işaret eder. Yeni bir işe yatırım yapmak ya da yüksek bütçeli ticari faaliyetlerde bulunarak büyük kazançlar elde etmeye delalettir. Ek olarak haneden bolluk ve bereketin noksan olmadığı bir yıl geçirileceği şeklinde yorumlanır. Bazı yorumculara gore de bu şekilde bir rüya gören kişinin kalbinde hangi arzular var ise yakın bir zamanda kabul olacağı şeklinde anlatılır. 

Eğer rüyada kendinizi denize uzak bir noktada görüyorsanız bu rüya sizin hedeflerinize ulaşırken bir süre çabalamanız gerektiğine işaret eder. Bir köşeye oturarak denizi seyretmek ise tinsel yönden rahat ve gönlü geniş birisine delalettir. Ek olarak bu şekilde bir rüya kişinin geçmişte yapmış olduğu hatalarından tövbe ederek, doğru yolu bulacağına dair bir işarettir. Rüyada bir yerden geçerken önünde engel olarak deniz görülüyorsa, bu rüya yapılacak bir işin ya da gidilecek bir seyahatin sekteye uğrayacağına delalettir. Rüyada deniz suyundan alarak bir kabın içinde biriktirdiğini görmek rüya sahibinin çocuğunun hayırlı ve verimli bir ömre haiz olacağına işaret eder.

Rüyada Deniz Suyu İçmek

Rüyada deniz suyu içtiğini görmek rüya sahibinin maddi ve tinsel yönden büyük kazançlar elde edeceğine delalettir. Eğer bu rüyayı gören şahıs borçlu ise borcunu en kısa zamanda öder, hastaysa şifa bulur ve ailesi ya da dostlarıyla arası açılmışsa yeniden eskisi benzer biçimde güçlü sevgi bağları devam eder. Bu rüya hanede refah ve iş hayatında büyük başarıların habercisidir. Eğer içilen deniz suyu kirliyse, bu meydana getirilen bazı işlerde tereddüde düşülerek başarısız olunacağı şeklinde yorumlanmaktadır. İçilen deniz suyu acı bir tada sahipse, bu düşmanlara karşı yenik olmaya delalet eder.

Denizden Su Aldığını Görmek

Bir şahıs rüyasında denizden su aldığını görürse bu onun büyük ticari yatırımlarda bulunacağı anlamına gelir. Meydana getirilen her işten alnının akıyla çıkarak büyük kazançlar elde etmek şeklinde yorumlar.

Rüyada Denizin Üstünde Yürüdüğünü Görmek

Rüyada denizin üstünde yürüdüğünü görmek dünya malına olan sevginin azalarak ahirete olan inancın artacağına işarettir. Bu şekilde bir rüya kişinin tinsel yönünün gelişerek dini işlere yoğunluk vereceği şeklinde yorumlanır. 

Bazı alimlere gore de deniz üstünde yürüdüğünü görmek türlü belalardan uzak durmaya ve çekilen sıkıntılardan kurtulmaya delalet eder. Ek olarak kişinin elinden hiçbir şey gelmediği aniden ailesinden birisinin ona yardım elini uzatacağı şeklinde de yorumlanmaktadır.

Rüyada Denizi İkiye Böldüğünü Görmek

Rüyada denizi ikiye böldüğünü görmek rüya sahibinin aramış olduğu mutluluğa ve rahata kavuşacağını gösterir. Maddi ve tinsel tüm sıkıntılar giderek, hem ruhsal hem de toplumsal yönden büyük kazançlar elde etmeye işarettir.

Denizde Oturduğunu Görmek

Bir şahıs rüyada denizde oturduğunu görürse bu rüya, onun yüksek mevkilerdeki birisiyle tanışarak çeşitli konulardan ondan akıl alacağı anlamına gelir. Ek olarak bu görüşmeyle beraber kişinin iş hayatında da büyük gelişmeler olacağı şeklinde yorumlanır.

Rüyada Denizde Yıkandığını Görmek

Rüyada denizin içinde yıkandığını görmek rüyayı gören kişinin öncesinden yapmış bulunduğunu günahlarından tövbe edeceğine ve bundan sonrasında güzel ameller işleyeceğine işaret eder. Ek olarak bu rüya, hem ruhsal hem de bedensel yönden tüm hastalıkların iyileşeceğine de delalet eder.

Arzuların gerçekleşmesine, mala, işe, sanata; bitimsiz ihtirasa, tehlikeli iş ve dünya münasebetlerine; denize girmek, devlet yönetimine yakınlık peydah etmeye; denizin ortasında yatmak devlet hizmeti görmeye; deniz suyundan içmek mülke, uzun ömre ve kuvvete, ilim ve edep öğrenmeye işarettir.

Rüyada denizde yıkanmak günahlardan arınmaya; denizden su almak Tanrı Teala’dan gelecek ihsana; denizi uzaktan şu şekilde bir görmek, sıkıntıya düşmeye; onu dolasıya seyretmek kalp huzuruna; denize işemek hatalı bir davranışta bulunmaya ve nimete nankörlük etmeye delalettir.

Rüyada denizi geçmek, mal ve mülke; deniz suyunun azalması veya çekilmesi, devlet hazinesinin durumuna ve ekonomik zorluklara; denizin üstünde suya batmadan durmak, devletten gelecek bir iyiliğe işaret eder. 

Rüyada bulanık deniz suyunu tiksinerek içmek hüzün ve kedere; denizi baştan sona yarmak, esenliğe ulaşmaya; denizde rahat bir halde yüzmek, maddi ve tinsel başarıya; denizde boğulmak şehit olmaya veya günaha batmaya işarettir.

Rüyada denizin derinliklerine inip sonrasında çıktığını görmek, dünya nimetlerine, onun derinliklerinden ince vs. çıkarmak rızka; denizden su avuçlayıp bir kaba veya vapur, tekne vs. içene koymak, uzun ömürlü çocuğa; kargaşa ve bunalımlı deniz cehenneme, ıstırap ve fitneye yorulur.

Rüyada denizde abdest almak veya yıkanmak hepimiz için hayra ve güzel gelişmelere; okyanuslar zahiri ve batıni ilimlerde ilerlemeye; deniz zikrullaha, tesbih ve tehlile; suyu tatlı ve berrak, hafifçe dalgalı deniz mümine, acı sulu, dalgalı ve kasvetli deniz kafire; deniz yemin etmeye, kafir için imana, günahkar için tövbeye ve insanoğlunun içinin daralmasına delalettir.

Rüyada deniz görmek ne demek beklenenlerin gerçekleşmesine ve hoşnutluklara işaret eder.

Deniz rüyaları iyiye yorumlanır. Masmavi engin deniz, insanoğlunun yaşamına anlam katacak olgunlaşmasını sağlayacak uzun bir yoldur. Dalgalı bir deniz mutluluğun sıkıntıların atlatılmasından sonrasında gerçekleşeceğini belirtir. Denizde yüzdüğünü gören şahıs peş peşe yolculuklara çıkar anlama gelir.

Rüyada uzaktaki dalgaları dinlemek, yalnız bir hayatınız olacağı ve hayallerinizi gerçekleştiremeyeceğiniz anlamına gelir. Sakin deniz, mutluluk ve başarı işaretidir.

Rüyada görülen masmavi ve engin deniz, kişinin hayatına anlam katacak, olgunlaşmasını sağlayacak uzun bir yoldur. Denizde fırtına yaşamın tamamen değişeceğine, birbirini izleyecek olaylardan sonrasında huzura kavuşacağına işaret eder. 

Rüyada tekneyle denize oluşturulan kimsenin yaşam tarzında değişmeler olur. Deniz köpük köpük ise mirastır. Denizin rengi güzel değilse iyi sayılmaz. Deniz kıyısında durduğunu ve güzel suya baktığını gören kimse gönlünü kaptırır. Denize düştüğünü gören kimse, beklenmedik bir vaka sonunda umduğundan fazla para alır.

Danyal Aleyhisselama gore: Rüyada deniz görmek, ne olursa olsun bir devlet büyüğü ile tabir olunur. Denizi saf, sakin, muntazam ve dalgasız olarak görmek, adaletli bir başkana; dalgalı görmek, zalim bir başkana işarettir. Denizden su içtiğini gören, devlet büyüklerinden hayır ve çıkar görür. Tüm denizin suyunu içip bitirdiğini gören, büyük bir makama nail olur, hayır ve iyilik görür. 

Rüyada denizin üstünde gezdiğini gören, yolculuğa çıkar. Üzüntü ve sıkıntıdan kurtulur. Kendisi ile gideceği yer içinde denizin engel bulunduğunu gören, eğer yolcu ise yola çıkamaz; veya hükümet tarafınca işlerinde bir engel çıkarılır. Suyu tuzlu yada acı ve bulanık bir denizde yada gölde battığını gören, şiddetli bir sorun içine düşer.

Rüyada denizde yüzmek için uğraştığını gören, bir işe girerek bununla uğraşır. Bir rivayete gore tutuklanır ve mahkemelerde uğraşır. Suyun altında kaldığını gören öldürülür. Bir rivayete gore günahlarına tövbe etmeden ölür.

Abdulgani Nablüsi’ye gore: Rüyada deniz görmek, güçlü, cüsseli, adil ve sevecen bir devlet adamı, tüccar için malı, çırak için ustası olarak tabir olunur. Rüyada denizi gören arzuladığı şeylere haiz olur. 

Rüyada denize girdiğini gören, büyük bir devlet başkanı ile tanışır yada büyük bir mevki sahibi olur. Deniz kenarında oturduğunu yada yattığını gören, devlet hizmetine girer. 

Rüyada denizden su almak isteyen, hükümetten bir şey ister. Deniz suyunu bir kaba doldurduğunu gören, Tanrı (C.C.) tarafınca mal ve mülke haiz olur. Devlet ve ikbal ile yaşar. Denizin suyunun çekildiğini ve dibinin göründüğünü görmek, o memlekete bir yıkım geleceğine işarettir. 

Rüyada denizin üstünde durduğunu görmek, umut etmediği bir mevkiye geleceğine; yüzüp sahile çıktığını görmek, hasta ise iyileşmeye, fukara ise zenginliğe, üzüntü ve sıkıntısı var ise feraha çıkmaya; bulanık ve çamurlu denizde battığını görmek, musibete; bu şekilde bir denizde yüzmeye çalışmak, zor bir işi tamamlamaya işarettir.

Rüyada yüzerek gözden yitmek ölüme; denizde boğularak öldüğünü görmek, şehit olarak ölmeye delalet eder. 

İbn-i Sirin’e gore: Rüyasında denize girip altına kadar battığını ve kumlara gömüldüğünü gören, hükümetten bir fenalık görür. Denize girip yüzemediğini gören hapis olur. Denizde boğulmak suretiyle iken kendisini kurtaran kimse olmadığını ve sahili de göremediğini gören, hükümet tarafınca bir musibete uğrar. 

Rüyada denizde boğulduğunu ve sonrasında kurtulduğunu gören, dünya işlerinde derdi fazlaca olur ve başı beladan kurtulmaz. Denizi uzaktan gören, bir şey umut eder fakat onu elde edemez. Denizin üstünde yürüdüğünü ve ayaklarının ıslanmadığını gören, cehennem ateşinden kurtulur ve dünyada sevilen bir şahıs olur.

Kirmanî’ye gore: Rüyada denizden su içtiğini ve suyun soğuk bulunduğunu gören biri ile mahkemelik olur, rüyayı gören ilim adamı ise bilimsel artar, hükümet adamı ise itibarı ziyadeleşir. Denizden sıcak su içtiğini gören, musibete ve sıkıntıya düşer. Eğer içtiği su fena kokulu ve tadı da kötü ise, düşmanının kendisine üstün geleceğine yorulur. Bir rivayete gore de hükümet tarafınca işinde zorluğa düşeceğine delalet eder.

Cabir’ül-Magrîbî’ye gore: Rüyada denizin kuruduğunu görmek, devlet başkanının ölümüne yada siyasal kudretinin azalmasına; denizi bir damla kalmayıncaya kadar içtiğini görmek, rüya sahibinin işlerinde başarıya ulaşacağına; deniz hayvanlarından birinin kendisiyle konuştuğunu görmek, hükümetin gizemini açıklayacağına; denizin dalgalanıp karıştığını ve havanın karardığını görmek, isyana, yalanın çoğalmasına; denizden yenilecek bir şey çıkardığını görmek, helal rızık edineceğine delalettir.

Rüyada denizden tuzlu su içtiğini görmek, haram mal kazanacağına; denizden tatlı su içtiğini görmek, helal mal edineceğine; denizden maden yada kıymetli bir mücevher çıkardığını görmek, hayır ve menfaate; çıkardığı şey çirkin ise düşmana karşı üstünlüğüne; rüya sahibi ilim adamı ise ilminin artmasına; denizden fena bir şey çıkardığını görmek, düşmanın memleketi istilasına delalet eder.

Cafer-i Sadik ‘a gore: rüyada deniz görmek altı şekilde tabir olunur: Mülk ve devlet başkanı, büyük kimseler, alim, ilim, mal, iş.

Ebu Sait El-Vaiz’e gore: Tatlı suyu olan denizin (göl) kuruması, devlet başkanının ölümü; taşkın bir deniz, üzüntü ve sorun; denizde boğularak ölmek, İslam dininin haricinde olarak öldüğüne delalet eder. Denizin yerden kalktığını görmek, zalim bir hükümet başkanının ölümü anlama gelir. 

Denizin üstünde ayakları üstünde durduğunu gören, hükümet tarafınca bir nimete kavuşur. Rüyada denizden çıktığını görmek, rüyayı görenin hastalıktan şifa bulup iyileşeceğine yorumlanır. Rüyada deniz görmek arzu, isteğinin yerine gelmesine işarettir. Denize girdiğini gören kimse devlet başkanının huzuruna girer.

Denizden su almak istediğini gören, almak istediği su miktarınca devlet hizmetinde bulunmayı arzu eder ve o nispette buna muvaffak olur.

Denizden su alıp bir kaba doldurduğunu gören, fazlaca mal biriktirir. Veya Tanrı o hiç kimseye öyleki bir devlet verir ki, denizden daha güçlü ve geniş bir mal yığar. Denizden içilen su, içildiği miktarca ilim ve edep öğrenmektir.

Bir kimse denizi bir baştan öteki bir başa yardığını görürse, üzüntü ve kederi kalkar, selamette olur. Denizin suyundan içtiğini görene hüzün ve üzüntü isabet eder.

Rüyada denizde abdest alıp yıkandığını gören hastaysa Tanrı şifa verir, borçluysa borcunu öder, sıkıntılıysa sıkıntısı kalkar, korkmuş olduğu şeylerden güvenli olur. Hapisteyse hapisten kurtulur, iyilikler karşısına çıkar.

Rüyada deniz görmek, mutluluğa, arzu ve isteklerin gerçekleşmesine, mal ve paraya, iş ve sanata ve dünya işlerine yorumlanır.

Rüyada fırtınalı deniz görmek, adil olmayan bir devlet yöneticisine yorulmaktadır. Tam tersine denizin durgun olması ise adil olan bir devlet yöneticisine yorulur. Alternatif olarak, rüyada fırtınalı deniz görmek, fazla emek vereceğiniz ve üstünde fazlaca çalışacağınız işlere işaret eder. Bu işler para ile ilgili olabileceği benzer biçimde tinsel olarak önemsediğiniz şeyler de olabilir.

Rüyada fırtınalı bir denizde yüzdüğünüzü görmeniz, endişelerinizin yerini huzurun alacağının müjdecisidir. Fırtınalı bir denize düşmeniz, canınızı sıkacak bazı durumların başınıza geleceğine yorulur. Düştükten sonrasında ölmeniz, rüya her ne kadar olumsuzmuş benzer biçimde gözükse de size başınıza gelen bu can can sıkan durumdan kurtulacağınızı müjdeler. Bu rüyanın bu şekilde tabir edilmesinin sebebi ise denizde boğularak ölen kimselerin cennetlik sayılmasıdır.

Bir öteki rüya tabirine gore ise; rüyada fırtınalı deniz görmek, yaşamınızın büsbütün farklılaşacağına işaret eder. Ardı ardına yaşanacak mevzuların peşinden mutluluğa ereceksiniz anlama gelir.

Rüyasında mavi, yeşil ya da turkuaz fakat ne renkte olursa olsun sakin ve güzel bir deniz görmek, kişinin tekamülünde büyük bir aşama kaydedeceğine yorulur. Yaşamınızdaki vakalara daha değişik bir gözden bakmaya başlayabilirsiniz. Hayatınızdaki her şeye fazlaca daha başka bir anlam verebilirsiniz. Sizin için fazlaca mühim benzer biçimde görünen mevzular aniden boş ve gereksiz gelebilir. Canınızı sıkan, sizi üzen ve tasalandıran durumlar ve vakalar, bakış açınız değiştiğinden dolayı rahat ve anlam ifade etmeyen görülebilir. Bu şekilde bir rüya olgunlaşmanın ve içsel dinginliğin simgesidir.

Rüyanızda gördüğünüz deniz mavi ise hayatınıza yeni manalar katacak şekilde içsel tekamül yaşayacaksınız anlama gelir.

Rüyada denizde yüzmek fazlaca gezeceğinizin müjdecisidir. Bu şekilde bir planınız olmasa bile gelişmeler sizin devamlı tatile çıkmanıza olanak sağlayabilir. Alternatif olarak, rüyanızda denizde yüzdüğünü görmeniz, aşk ve iş hayatınızdaki mutluluğa işaret eder.

Yüzerek denizden çıkmak ise, tutuklu kimseler için tutukluluk halinin son bulacağına yorulur. Hapis durumu yalnız fiziki olmak zorunda değildir. İçinden çıkamadığınız ilişkileriniz son bulabilir, borç altında kalmışsanız borcunuzdan kurtulabilirsiniz. Dünyada sizi hapiste hissettiren şeyler ortadan kaybolur. Bu rüya hastalar için de kısa sürede şifalanmaya delalet eder.

Rüyada denizde zor yüzdüğünü, yüzmek için fazlaca çaba sarf ettiğini görmek, meşakkatli bir işe adım atar. Bu rüyanın bir öteki anlamı ise rüya sahibinin hapse düşeceği ve avukatlarla uğraşacağı yönündedir.

Deniz rüyaları çoğu zaman iyiye yorumlanır. Masmavi engin deniz, insanoğlunun yaşamına anlam katacak olgunlaşmasını sağlayacak uzun bir yoldur. Dalgalı bir deniz mutluluğun bazı sorunlardan sonrasında geleceğine işaret eder. Denizde yüzdüğünü gören insan arka arkaya seyahat yapar.

Rüyada Deniz Görmek Ruhsal Yorumu

Rüyada görülen deniz, bilinçaltı ve şuur arasındaki geçişi simgelemektedir. Bununla beraber deniz, duyguları simgeler. Bilinçaltınızda hiddet, aşk, sevgi, acı benzer biçimde duygularınızı bastırıyor olabilirsiniz. Bu bastırılma o denli güçlüdür ki hislerinizin asla farkına varmazsınız. Bilinçaltınız size duygularınızın ne işe yaradığını anlatmaya çalışıyor. Alternatif olarak, rüyada deniz görmek, içinizde bastırdığınız yaratıcı düşünceleri de simgeler. Yetersizlik duygunuz sebebiyle bilincinde bulunmadığınız bir potansiyele haiz olabilirsiniz. Kişiliğinizi tamamıyla faydanıza kullanamıyor olabilirsiniz.

Bir başka açıdan baktığımızda rahatlama ve huzuru da simgeleyebilir. Denize tekne yada kayıkla açılmanız, özgürlük arayışını temsil eder. Denizin fırtınalı olması içinizdeki duygu karmaşalarını sembolize etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir