Rüyada Düğün Görmek

Rüyada bir düğünde bulunmak ve bu vesileyle verilen yemekten yiyecek, üzüntü ve kederin gitmesine; düğün yemeği vermek, insanların işlerini üstlenmeye delalet eder. Mutluluğun geleceğini haber verir. 

Rüyada kendi düğününü görmek, uzakta yaşayan bir yakınınızdan fena haber alacaksınız anlamına gelir. 

Ek olarak bkz: Düğün Çiçeği

Rüyada düğün görmek mutluluğun işaretidir. Kendinizin evlendiğini gördüyseniz, uzakta yaşayan bir tanıdığınızdan fena haberler alacağınız anlamına gelir. Kişinin yaşamının renkli ve neşeli olacağına, türlü garip vakalarla karşılaşacağına işaret eder.

Rüyasında çalgısız ve eğlencesiz meydana getirilen bir düğün görmek, hayır, bolluk, ferah ve sevinçtir. İçkili, gürültülü, patırtılı bir düğün görmek hayır değildir. Hele düğünde oyun olursa musibete delalet eder. 

Ebu Sait El-Vaiz’e nazaran: Rüyada düğün görmek, düğün sahibi için musibettir. Düğüne davetli olan için yiyecek yoksa, sevinç ve sevinçtir. 

Kirmanî’ye nazaran (R.A.): Rüyasında bir düğünün işlerine işgören bulunduğunu gören vefat eder ve cenazesinde akrabaları bulunmaz. Bir hastanın evinde düğün oldugunu görmek, o hastanın ölümüne delalet eder. “Çeşitli çalgılardan birkaçının bulunmuş olduğu bir düğün görmekten ikrah ederim” diyor Kirmanî. Bundan dolayı, düğünde çalıp çağırmak musibet ve hüzünle yorumlanır. 

Ek olarak bkz: Gelin Olmak

İbni Kesir’e nazaran: Rüyada düğün görmek tabiri, cenaze ile tabir olunur. Kendisinin düğününü yaptigini görenin yakında cenaze töreni yapılır. Oğlunu evlendirip düğün yaptığını ve çalgı çaldırdığını gören, oğlunun cenaze töreninde bulunur. Bir düğüne davetli olup, orada yiyecek yediğini gören, ölü için pişirilen yemekten yemiş olur. 

Bir başka rivayete nazaran de: Bir kimse rüyada bir düğün yemeğinde bulunursa yada bizzat kendisi bir düğün yemeği tertiplerse, üzüntü ve kederin gitmesine ve halkın kendisine müracaat edecekleri bir aşama ve makarna işarettir. Kimi zaman de düğün yemeği, üzüntü, üzüntü, el yada dille incitmeye işarettir. 

Ek olarak bkz: Damat Görmek 

Ebu Said el Vaiz demiştir ki: Rüyada düğün görmek ne anlama gelir, düğün sahibi için musibettir. Bir hastanın evinde düğün görmek, o hastanın vefatına işarettir. Bazı tabirciler demiştir ki, içinde İslam’a muhalif oyunlu düğün görmek, fena bir rüyadır. Bundan dolayı düğünde çalıp çağırmak musibet ve hüzün ile tabir edilir.

Rüyada düğün evi görmek rüya sahibinin kısa sürede bir dostu ile bir araya geleceğine, bu dostu ile düşünce ayrılığına düşeceğine, fakat değişik kişilerin araya girmesi ile olayın tatlıya bağlanacağına delalet eder. Rüyada düğün evi görmek ne demek, kısmet manasına da gelir.

Düğün

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir