Rüyada Kör Olmak Görmek

Rüyada körlük görmek, musibetle yorumlanır. Rüyasında kör bulunduğunu gören, büyük bir mirasa konar. Rüyada, kör bir adamı dinden tutarak bir yerden geçirdiğini görmek, düşmanlarının kendisi ile alakalı düşüncelerini keşfederek, durumunu buna nazaran düzelttiğine işarettir. 

Bkz: Bakar Körlük, Göze Perde İnmesi

İbn-i Sirin’e nazaran; rüyasında kör bulunduğunu gören kimse, İslamın tüm şartlarını yerine getirir ve bir fakire destek sağlar, Bir insanoğlunun rüyasında gözlerinin açıldığını görmesi, şükre ve tövbeye delalet eder. Bir kadının kör bulunduğunu görmesi, kocasına sevgisinin çoğaldığına işarettir.

Rüyasında tüm ev halkının kör olduklarını, yalnız kendi gözünün açık bulunduğunu görmek, ailesinin ve akrabalarının doğru yolda olmadıklarına, hep beraber haram ardında olduklarına ve kendisinin onları hidayete sevk etmesi gerektiğine delalet eder. Rüyada kendisinin bir gözünün kör bulunduğunu görmesi, doğru yoldan saptığına, Tanrı (C.C.) tarafınca bir uyarıdır.

Bir başka rivayete nazaran de: Rüyada kör olmak, dinen sapıklığa, akrabasından büyük bir mirasa erişeceğine ve varlıklı olmaya işarettir. Rüyada kör bulunduğunu gören kimse, varlıklı olur. Kör bulunduğunu gören kimse, Kur’an-ı Kerîm’i unutur. Bir kimse rüyada bir insanın kendisini kör ettiğini görse, o insan onu sapıklığa düşürür. Kafir olan bir kimse rüyada kendisinin gözünü bir insanoğlunun kör ettiğini görse, o insan küfründen vazgeçer. Körlük yoksulluk sebebiyle bazı işlerde bulunmak suretiyle dinine zarar veren bir fakirdir.

Bir kafir rüyada kör bulunduğunu görürse, ona üzüntü, zarar, üzüntü ve sorun erişir. Rüyada kör bulunduğunu ve yeni bir elbiseye sarıldığını gören kimse, ölür. Rüyada kör bulunduğunu gören kimse iyilikle anılır ve sözünde durur. Kimi zaman de bu rüyanın tabiri, Hz. İshak ve Hz. Yakup (A.S.)’un kıssalarına binaen rüya sahibi ilim ve hikmete nail olur. 

Rüyada kör bulunduğunu ve arkasını kıbleye döndüğünü gören kimsenin işaret içinde bulunduğuna işarettir. Rüyada iki gözünün de kör bulunduğunu gören kimsenin, utanmaz bir kimse olduğuna işarettir. Rüyada gözünün kör bulunduğunu gören kimse, varlıklı olduktan sonrasında kör olur yada fakirlikten sonrasında varlıklı olur. Ya da mal yada çocuk veya ailesinden kıymetli birisini kaybeder ve onu görmez. Kimi zaman körlük, sapıklığa, kimi zaman de yakarma sahipleri için dünyayı haklı görmeye, dünyaya kem bir gözle bakmaya ve dünyaya sırt çevirmeye işarettir.

Yabancı bir kimse için rüyada körlük, onun tekrar vatanına geri dönmeyeceğine işarettir. Hapiste bulunan bir kimse için körlük, kurtuluştur. Arzu ve isteği bulunan bir kimsenin rüyada kör olması, o kimsenin arzusuna kavuşamayacağına işarettir.

Kör Olmak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir