Rüyada Meşrubat Görmek

Rüyada meyve suları veya bunların karıştırılmasıyla elde edilmiş kokteyli içmek; hastalıktan kurtulmaya, kendisine zararı olan olan şeylerden uzak durmaya, hayır ve rızık kapılarının genişlemesine işarettir. Terkibi bilinmeyen fakat kokusu hoş olan meşrubatı içmek, bilgisinin artmasına hak ehli olan salih kulların himmet ve işlerine; terkibi bilinmeyenen ve kokusu da hoş olmayan meşrubatı içmek, nimetlere nankörlük etmeye, şüpheli kazanca işarettir.

Rüyada tiksinerek bir şeyi içmek görmek, önemsiz bir hastalığa; bekarın içecek içmesi evlenmesine; kadehte bir şey içmek, kimi zaman ölüme delalet eder. Soğuk ve leziz ise kişinin sıkıntısının geçeceğine işaret eder.

Rüyada tanınmış bir içecek (meyve suyu gazoz şeklinde) içtiğini görmek, hayra; ilaç ile bir şey içtiğini görmek, sağlığa, hastalıktan şifaya yada uyanık iken ilaç içmeye işarettir. Muzir (zararı olan) bir şey içtiğini görmek, eline mal geçeceğine; boza içmek kedere ve sıkıntıya işarettir.

Bir başka rivayete nazaran de: Rüyada rengi sarı olan herhangi bir meşrubatı görmek, hastalığa işarettir. Menekşeden meydana getirilen bir nevi şerbeti içtiğini gören kimsenin, hastalıktan beri olmasına, zararı olan şeyden perhiz etmesine yada hastalığına yararlı olacak bir şeyi yemesine işarettir.

Rüyada bir meşrubatı iğrenerek içmeye çalıştığını ve yutamadığını gören kimse, ehemmiyetsiz bir hastalığa yakalanır ve sonrasında iyileşir. Bir kimse rüyada bal, elma, gül suyu yada her insanın arzu edeceği bir meşrubatı içtiğini görse, zenginler için açılacak hayır; fakirler için, çirkinliktir. Elma suyunu görmek, bir hizmetçi tarafınca görülecek menfaata, şiddetli bir kimse tarafınca vuku bulacak hizmete yada kendisinde üzüntü ve üzüntü bulunan dünyalığa işarettir. 

Kendisinde hastalık olan bir kimse, rüyada bir içecek içerse, hastalığının iyileşmesine işarettir. Eğer hastalık kendisinde yoksa, aynı hastalığa yakalanacağına işarettir. Kimi zaman elma ve meyve suyu içmek, onun meyvesine; gül, nilüfer ve gül suyu içmek ise, olanaksız şeylere ve vadeden bir kimsenin vadine güven edilmemesine işarettir.

Rüyada gül suyunu içmek, kimi zaman hanımefendilere gelecek belaya işarettir. Bir kimse rüyada tanımadığı bir meşrubatı içerse, bilgisinin artmasına ve yapmış olduğu adaklarında doğruluğuna işarettir. Eğer kokusu kirli yada kullanılması haram olan kap içinde bulunursa, küfran-i nimete işarettir.

Bir kimse rüyada, ölünün sağ adama tatlı ve güzel kokulu içecek verdiğini görse, rüya sahibinin iyilikle emredip kötülükten uzaklaşmaya ve ölünün de cennette olmasına işarettir. Kimi zaman de kadehle bir şeyi içmek, ölüm şarabını içmeye işarettir.

Bkz: Şurup, Armut Suyu, Komposto

Içecek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir