Rüyada Nikah Görmek

Rüyada nikah görmek, farz olan ibadetlerden birini yerine getirmeye, yaşamın bir düzene girmesine, mesuliyet ve her türlü kötülükten emniyete işarettir.

Rüyada bilmediği bir hanımla nikahlandığını görmek, dini emirlere sımsıkı sarılmaya; her türlü nikah akdinin uygun bir ortamda ve usulüne uygun olarak gerçekleştiğini görmek, evliler için sevgi ve muhabbet tazelenmesine; bekar kimse için hayırlı kısmete işaret eder.

Rüyada nikah kıyan kimseyi görmek, bekar için evlenmeye; evli kimse için bir işe önderlik etmeye, bir işi için anlaşmaya ya da boşanmaya; nikahı bozduğunu (boşandığını) görmek, seyahat sebebiyle evden bir süre ırak kalmaya, iş değiştirmeye, bir işinden caymaya, vefat etmeye ya da İslam’dan dönmeye delalettir. Muta nikahı ile geçici olarak nikah kıydırdığını görmek; zinaya, şartlarına uyulmadan meydana getirilen alışverişe, geçici fakat kârlı ortaklığa, kısa devam eden rahatlığa delalet eder. 

(Ek olarak Bakınız; Evlenmek, Boşanmak)

Rüyada uykuda bir kimse asla tanımadığı bir hanımla nikahının kıyıldığını görürse, oruç yada namaz benzer biçimde farzları yerine getirmesi gerektiğine işarettir.

Rüyasında tanımadığı bir hanımla nikahlandığını gören adam, oruç yada namaz benzer biçimde farzları yerine getirmesi gerektiğine yorumlanır. Rüyada nikahlandığını görmek, bir kız ise kısa sürede evlenmek anlama gelir. Nikah kıydığını görmek, iyilik etmek anlama gelir. Kişinin hakikaten evleneceğine yada iyilikte bulunacağına işaret eder.

Rüyada asla tanımadığı bir hanımla nikahlandığını görmek, bekar ise evlenmeye; evliler için ayrılığa, yada bir topluma başkan olacağına ve bir kimse ile ortaklık kuracağına işarettir.

Bir başka rivayete bakılırsa de: Rüyada meydana getirilen nikah, oruç, namaz yada hac benzer biçimde bir farzın yerine getirilmesine işarettir.

Rüyada bir nikahta bulunduğunu gören, bir anlaşmanın iç yüzünü anlayarak bundan yararlanır. Rüyasında nikahlandığını gören bir kız ise kısa zamanda evlenir. Nikah kıydığını gören kimse, asla aklına gelmeyen birine iyilik eder.

Bkz. Evlilik Talebi, Yüzük Görmek

Rüyada nikah kıymak, rüya sahibini ilerde güzel günlerin beklediği, rahat ve ferah günlere adım atmaya başlamış olacağı anlama gelir. Çoğu zaman pozitif yönde bir halde yorulan rüyada nikah görmek, rüya sahibinin salih amellerinin olduğuna anlamına gelmektedir. 

Nikah

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir