Rüyada Şair Görmek

Rüyada ozan görmek: Bedii duyguları işleyen, içi hikmet ve güzel duygularla dolu şiirleri olan şairi ya da onun şiirini görmek; hidayete, hikmete, ilme ve yüksek rütbeye, mimar hiç kimseye işarettir.

Rüyada şiirlerinde sapık duygu ve düşünceleri işleyen şairlerden birini görmek; kötülüğü emreden ve fakat iyilikten yasaklayan, insanları azdıran ve yapmadığını söyleyen hiç kimseye delalet eder. Aslolan yapmanız ihtiyaç duyulan işleri yapmayacağınızı ve sorumluluklarınızı yerine getirmeyeceğinizi işaret eder.

Ek olarak Bakınız; Şiir.

Rüyada ozan görmek tabiri, yapmış olduğu işi sözlerine uymayan ve görünmüş olduğu halde içi fesat dolu bir kimse ile yorumlanır.

Bir başka rivayete gore de: Rüyada ozan görmek; kötülükle buyruk, iyilikten nehyetmeye ve davasında yalancı olan bir adama işarettir. Kimi zaman de zina etmeye, içki içmeye ve ödemesi lazım gelen borca işarettir. Eğer rüya sahibi görmüş olduğu şairden Cenab-ı Hakkı tevhide ya da Peygamberimizi (S.A.V.) övmeye dair şiir ezberlerse yada rüya sahibi ozan bulunduğunu görürse; ilim, hidayet ve büyük bir rütbeye nail olur. Rüyada görülen ozan, yapmadığı bir şeyi söyler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir