Rüyada Sebil Görmek

Rüyada sebil görmek, dört şekilde tabir olunur: Halka yardım eden bir kimse, varlıklı bir adam, toplu mal, her insanın bilgisinden faydalanmış olduğu kimse. Kirmani’ye gore, bir sebil yaptırmaya araç olan kimse hayır ve iyilik yapar.

Rüyada bir sebili yıktığını yada bir tarafını bozduğunu gören, şer ve fesatla uğraşır. Bir sebili badana ettiğini gören, hayır işleri ile halk içinde ün yapar. Bir sebilin genişlediğini görmek, bir alimin bilgisinin artacağına, malının ve halka yardımının fazla olacağına delalet eder. 

Abdulgani Nablusi’ye gore: Yolcuların ve gelen geçenin susuzluklarını gidermeleri için meydana getirilen bir sebili görmek; sadaka, ve hayır, iyilik ve cömertlikle yorumlanır. Bir sebil yaptığını gören, halka yararlı olacak bir vakıf kurar.

Rüyada bir sebilden su içtiğini gören, her insanın faydalanmasını gözeten ve ona gore hayrat icra eden bir kimseden faydalanır. Bir sebili oldukça iyi şekilde yeni yapılmış görmek, o yerde feyiz ve bereketin olduğuna; harap ve yıkık görmek yada su bulunmadığını görmek, o yerde hayır, bolluk ve iyiliğin bulunmadığına delalet eder.

Rüyada kendisinin bir sebilde hizmet ettiğini ve gelen geçene su dağıttığını görmek, halkın dünya ve ahiret işlerinde onlara destek olduğuna işarettir. Bir sebilde halka bulanık su dağıtıldığını görmek, hayır etmek maksadı ile haram mal dağıtıldığına delalet eder.

Rüyada berrak ve temiz su dağıttığını görmek ise helal mal dağıtıldığına delalet eder. 

Bir başka rivayete gore de: Rüyada görülen sebil; yararlı insana, varlıklı adama, toplu mala yada halkın kendisinin bilgisinden istifade etmiş olduğu zata işarettir.

Bakınız; Pınar, Fıskiye, Damacana

Sebil

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir