Rüyada Uyanmak Görmek

Rüyada uykudan uyanmak, yeni bir iş ve hayatta bir değişikliktir.

Rüyada uyanmak ve uyanıklık, hareket, çaba, yakarma ve ikbal ile tabir olunur. Ebu Said El-Vaiz’e nazaran: Uykuda olup uyandığını görmek, bilmediği bir işe girerek çalışmaya; uyuyan bir kimseyi uyandırdığını görmek, onu hak yoluna getirmek için çalışmaya; birinin kendini uyandırdığını görmek, onun kendisini Hakk yoluna getirmeye çalıştığına delalet eder. 

Abdulgani Nablusi, uyanmak rüyasını beş şekilde yorumluyor: İşlerinde zekice hareket etmek, din ve dünya işine devam, şeriatin yasakladığı şeyden çekinme, rızık çokluğu için çalışmak, ömrün uzunluğu ile tabir edilir.

Rüyada derin bir uykudan derhal kalktığını gören, din ve dünya işlerinde çaba sarf eder ve bunu başarır. Hepimiz uyuduğu halde kendisinin uyanık bulunduğunu gören, halkın gafletinden faydalanır. Uykusu geldiği halde uyumamak için kendisini zorladığını gören, yorulmuş olmakla birlikte işlerinde ve geçimini tedarikte devam eder. 

Rüyada uzun süre uyanık bulunduğunu gören, oldukca yaşar. Rüyada uyanık bulunduğunu görmek, uyanık iken doğru yolda olduğuna işarettir. Uyanıklık bazı yorumculara nazaran ömrün uzunluğuna da yorumlanır. 

Rüyada uyuyan bir kimseyi dürterek uyandırdığını görmek, o kimseyi doğru yola çağırdığına delildir. 

Bir başka rivayete nazaran de: Rüyada kendisini uyanmış görmek, onun ciddi ve samimi olarak hareket ve tövbesine, tecim ve kazancına yolculuktan gelmesine işarettir.

Uyanmak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir