Rüyalar Kayıt Edilebilir mi?

Bilim adamları rüyaları kayıt etmek ve onları size seyrettirmek mevzusunda bir adım daha ileri gittiler. Kısa sürede artık rüyalarınız size hususi olmaktan çıkacak. Japon bilim adamları siz uyurkenki beyin aktivitelerinizi inceleyerek rüyalarınızı bir anlamda kaydedebilecekler. Bu bilgiyi hemen sonra bir algoritma haline getirerek bir anlamda size rüyanızı sonradan izletebilecekler. Öteki bir deyişle bilim adamları rüya okuyucu bir makine yaptılar. Kısa süre sonrasında hatırlayamadığınız rüyalar için kaygı etmemeye başlayacaksınız. Sabahleyin uyandığınızda rahat bir halde size rüyalarınızı gösterecek bir makine olacak.

Bu kayda kıymet gelişme temel olarak şu ilke üstüne kurulu; biz belli nesneleri gördüğümüzde beynimiz belli bir sinirsel hareket gösteriyor ki sonradan rüyada aynı beyinde bu sinirsel pattern görüldüğünde şimdi bu görüntüyü görüyor şeklinde bir ilişkilendirme yapılıyor. Örnek olarak bir iskemle gördüğünüzde beyninizin çizdiği sinirsel hareket siz her iskemle gördüğünüzde aynı oluyor. Rüyadaki beyin dalgalarınız ile bu görüntü ve beyinsel aktivite içinde bir algoritim kurulduğu takdirde rüyalarınız aslına bakarsak tekrardan inşa edebilir hale gelmiş oluyor.

Şu anda hala başlangıç noktasında olsa da, emek harcama ile ilgili bilim adamları bu yöntemin rüyayı yüzde atmış benzer biçimde bir oranda yansıtan temel bir netice çıkarabildiğini iddia ediyor. Gene de bakmış olduğunuzda bu zihinle ilgili oldukça alışılmışın haricinde bir emek harcama.

Emek verme şu şekilde yapılıyor, denekler öncelikle EEG (elektroensefalograni) makinesine bağlanıyorlar ve fMRI makinasına bağlı olarak uykuya dalıyorlar. Bilim adamları EEG’yi deneğin rüya fazına girdiğini idrak etmek için kullanıyorlar. Sonrasında denekler rüya görme esnasında uyandırılarak rüyada ne gördüklerini anlatmalarını bekliyorlar. Bu süreç neredeyse 200 kere tekrarlanıyor.

Hemen sonra bu detayları bir araya getirerek deneğin rüyasında görmüş olduğu belli başlı nesnelerin ilişkili olabileceği ve fMRI tarafınca kaydedilmiş beyin sinyallerini belirlemeye çalışıyorlar. Hemen sonra deneğin görmüş bulunduğunu söylediği nesnelerin internetten benzer görsellerini herhangi bir arama motoru kullanarak buluyorlar ve tüm bu bilgiyi öğrenen bir algoritmanın içine koyarak modeli daha da geliştiriyorlar. Bu algoritma deneğin fMRI taramasından gelen data ile internetten bulunan görselleri eşleştirerek kişinin rüyasına ilişkin oldukca rahat bir video oluşturuyor.

Bir video örneğini buradan seyredebilirsiniz:

Video içersindeki rüya kayıt örneği

Emek verme şu anda oldukca ilkel bir noktada olsa da bu videolar oldukca kabaca insanların rüyalarını temsil ediyor da olsa bilim adamları bu makinenin tahminlerinin gene de bir şey ifade ettiğini söylüyorlar. Kaldı ki teknoloji geliştikçe bu algoritmanın öğrenmesi de gelişecektir.

Kim bilir bu çalışmanın sonucunda bilim adamları rüyaların hala keşfedilememiş fonksiyon ve var olma sebebine bir açıklık getirme noktasına daha yakın olacaklar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir