Temel Rüyalar

Bireyler rüyaları esnasında pek oldukça şey yaşayıp, pek oldukça değişik duyguyu hissedebilirler. Rüya  esnasında biri tarafınca takip edilmeyi, yüksek bir uçurumdan aşağı düşmeyi,, büyük bir felaketin geerçekleştiğini ya da çıplak bir halde sokaklarda dolanıldığını deneyim etmiş olabilirler.

Tıpkı rüya sembollerinde olduğu benzer biçimde, rüya temaları da ferdin bir tek kendi deneyimleri ışığında yorumlanabilir. Bu temalar ferdin yetiştiriliş tarzına, çevresindeki öteki bireylere ve kişilik özelliklerine bakılırsa değişebilir.

Rüyaları yorumlarken, rüyanın geçmiş olduğu yere ve manzaraya yoğunlaşmak, bu yer ile ilgili kişinin algıladığı duyguları çözümleme etmek  yararlı olabilir. Bu yüzden, rüyanın geçmiş olduğu  genel atmosfere odaklanmak da önemlidir. Mesela bir ferdin rüyasında bir canavar tarafınca kovalandığı durumlarda, bu olayın yaşandığı yeri, şehrin manzarasını, bataklık ya da çöl benzer biçimde yerlerde geçip geçmediğini not almak son aşama önemlidir.

Bunların yanı sıra, yaşamın en birincil maddesi olan su, rüya temaları adına mühim bir semboldür. Su  ana temalı bir rüyada, ferdin duygusal durumu hakkında yorumlar çıkarabilir, gene çevresel faktörleri değerlendirerek detaylı rüya temalarına ulaşabiliriz.

Rüya temaları ile genelleme yapmak olanaksız olsa da, aşağıda çeşitli rüya sembolleri ele alınmış ve bu şekilde genel olarak rüya temaları incelenmiştir.

ORTAK RÜYA TEMALARI

 • Takip Edilme Rüyaları: Rüya esnasında bir şahıs tarafınca takip edilmek çoğu zaman fert tarafınca ürkütücü olabilir. Rüya takip edenleri olarak malum canavarlar, iskeletler, kurtlar, köpekler, ya da başka ürkütücü unsurlar rüya sahibinin kabuslar yaşamasında etken olabilir.
 • Görünüm Rüyaları: Rüyada görülen etkisinde bırakan, dünyevi ve güzel manzaralar bireyde pozitif yönde bir ruh hali yaratırken, hayata dair umutların canlanmasına da destek sağlar. Çoğu zaman görünüm rüyaları fert için bazı olayların arka planını oluşturan mühim bir unsur olmasına karşın, görülen rüyaların öteki özelliklerini de dikkate almak mühim bir noktadır.
 • Afetlerin Gerçekleştiği Rüyalar: Bu biçim rüyalar rahatça karabasan olarak nitelendirilebilirler. Bu rüyalar kimi zaman, ferdin fizyolojik durumunu yansıtacak özellikte olabilir. Mesela rüyada görülen sel, ferdin wcye gitme ihtiyacının yansıması olabilir. Bunun yanı sıra, bu rüyalar bastırılmış duyguların açığa çıkması ve ferdin kaygılarının ve sorunlarının yansıması olarak nitelendirilebilir.
 • Hava Durumu Rüyaları: Hava şartlarının açığa çıkmış olduğu rüyalar, çoğu zaman ferdin ruh halini yansıtan rüyalardır. Mesela gök gürültüsü, yıldırım, yağmur ve rüzgarın rüya esnasında görülmesi, mühim rüya sembollerinin açığa çıktığının birr göstergesidir. Rüyanın yorumlanmasında, hava değişimleri ferdin bir sonraki hareket yada eylemi için mühim ipuçları sağlayabilir.
 • Doğum, Ölüm ve Değişiklik Rüyaları: Bireysel dönüşüm durumu, hayal dünyasında mühim şekilde yer etmiş bir kavramdır. Mesela rüya esnasında, ferdin bazı hayvanlar (kuş, tavşan, kedi benzer biçimde) dönüşmesi, kişinin gerçek hayatında yaşamış olduğu ruhsal değişimlere işarettir. Öteki bir rüya sembolü olan ölüm, ferdin beyninde  ürkütücü ve etkisinde bırakan bir rüya olarak yer eder. Doğum ile ilgili düşler  ise yapılacak yeni projelerin, üretilecek yeni fikirlerin işareti olabilir.
 • Yangın Rüyaları: Yangın rüyaları, hayata karşı olan tüm tutumumuzu, coşku ve enerji seviyemizi temsil edebilir. Rüya esnasında görülen yangın, ferdin yaşayacağı zorlukları eklerken; bazı bağlamlarda da yangın;  ilişkilerin, dini şevkin ya da yaratıcı çalışmalarda gösterilen tutkunun yansıması olabilir.
 • Su: Su rüyaları çoğu zaman en derin duygu, sezgi ve içgüdüleri barındıran rüyalardır. Bu yüzden, bu rüyalar yaşanabilecek çevresel çatışmalara karşı bizi uyarma misyonuna haizdir. Ek olarak bu rüyalar acayip bir halde itimat verici de olabilirler.

Su rüyaları, birine karşı meydan okunacağına ve duyguların akışına bırakılacağına işarettir. Bireyi yeni bir şeyler yapmak için yönlendiren ve cesaretlendiren bu rüyalar, ferdin hayallerini gerçekleştirebilmesi bakımından küçükte olsa bir role sahiptirler.

 • Giyim Yada Çıplaklık İle Rüyanızı Bizlere Yazın Sizin İçin Yorumlayalım Rüyalar: Rüya esnasında, geleneksel şekilde giyinmiş başkalarının bulunduğunu görmek, kişinin bazı mevzularda kendini yetersiz gördüğünü ve bazı mevzularda suçluluk duygusu duyduğunu gösterir. Rüya anında ferdin kendisini ya da bir başkasını çıplak şekilde görmesi, kendine duyduğu özgüvenin fazla bulunduğunu gösterir. Bunun yanı sıra, giyim ve aksesuar ögelerinin iç içe olduğu rüyalar ferdin garip kişilik yanlarını ortaya çıkarabilir.
 • Uçma Rüyaları: Pek oldukça şahıs, yaşamlarının minimum bir döneminde uçtukları rüyalar görmüşlerdir. Bu tür rüyalar, ferdin bir tayyare içinde  oturan halini görmesi şeklinde olabilirken, ferdin kendini yerçekimine meydan okuyan ve uçabilen bir şahıs şeklinde görmesi ile de olabilir. Ferdin kendini uçarken görmüş olduğu rüyalar, genel olarak pozitif yönde şeylerin habercisi olan rüyalar olarak nitelendirilebilirler.
 • Besin ve İçecek Rüyaları: Rüyada görülen yiyecek ve içecekler, vücudumuzun fizyolojik durumunu ve açlığını simgeliyor benzer biçimde görünse de , bu biçim rüyalar bazı duyguların yansıma biçimidir. Mesela emek verilerek hazırlanan ve sunulan bir yiyecek, ferdin sevgisini iyi mi ifade ettiğinin bir göstergesidir. İçeceklerin egemen olduğu bir rüyada ise  çoğu zaman fizyolojik zevklerini düşünen bir ferdin profilini görebiliriz.
 • Hayvan Rüyaları: Rüyamızda görmüş olduğumuz hayvan figürleri çoğu zaman tanıdığımız ve aşina olduğumuz bireylere işaret eder. Tanıdığınız kişiyle ilgili görmüş olduğunuz hayvan formu, o kişinin kişisel özelliklerine ve onda görmek istediğiniz bazı özelliklere işaret eder. Bu rüyalar zihninizin oynadığı bir oyun niteliğindedir. Rüya esnasında görülen hayvanlar, çeşitli durumlarla ilgili duyguları yansıtmak adına bireye destek sağlar.
 • Cinsellik İçeren Rüyalar: Birçok Freudyen rüya analisti, cinselliğin rüya temaları adına mühim bir unsur bulunduğunu savunmaktadır.
 • Bina Görülen Rüyalar: Rüyanın görüldüğü çevre, rüyanın tabir edilebilmesi için mühim bir unsur olabilir. Bilhassa, çevrede görülen binalar; kaleler ya da mütevazı evler rüyalar için mühim bir rol oynar. Bir binanın içini keşfetmek ve yorumlamak, bizlere gerçek hayatımızda, bazı mevzularda iyi mi bir yaklaşım sergileyeceğimiz hakkında informasyon verebilir.
 • Renkler: Rüyalarla ilgili meydana getirilen araştırmalar, renklerin bir çok süre insan psikolojisini, dolayısıyla rüyaları pozitif yönde ya da negatif olarak etkilediğini açıkça ortaya koymuştur.  Ferdin rüyasında görmüş olduğu kıyafetlerin renkleri, ya da çevresinde görüp benimsediği renkler onun içe ya da dışa dönük olup olmadığını ve kişisel bazı özelliklerini yansıtır.
 • Kalabalık: Ferdin kendini kalabalık bir ortamda görmesi benliğinin oldukça değişik ve  bilinmeyen yönlerinin göstergesidir. Kalabalık ortamlarda geçen rüyalar çoğu zaman karmaşık olmakla beraber, ferdin gerçek hayatta karşı karşıya kalmış olduğu klostrofobi hissinin yansıması ya da ferdin içinde sıkışıp kalmış duyguların bulunduğunun işareti olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir