Üst Beyin ve Bilinçaltı

Takıntılarından ve yarattığı sorunlardan kurtulmak için…

Rüya analiziyle terapi

Daha mutlu, başarı göstermiş ve güçlük olmak istiyorsanız, insanlarla daha iyi kontakt kurmaya çalışıyorsanız, ilk olarak bilinçaltındaki takıntılarınızdan kurtulmalısınız. Bunun yolu da, rüyalarınız vasıtasıyla alt beyninizin farkına varmanızdan geçiyor. Rüya analiziyle bunu gerçekleştirmeniz mümkün…

RÜYA: “Yoldayım. Yanımda ufak kızım ile onun yanında bir çocuk daha var. Kız mı oğlan mı bilmiyorum. S. (komşum) ile karşılıklı konuşuyoruz. Onun yüzünde birden kendi yüzümü görüyorum. Bazen S. oluyor, bazen ben oluyorum. Saçlarım omuzlarımda (daha kısadır). Fön çekmişim ve fazlaca güzelim. Yüzüm pırıl pırıl, aydınlık.”

ANALİZ: Komşusunun dişi güce ulaştığını (vajinal orgazmı bildiğini) kabul ederek onu imreniyor ve kendisini onun yerine geçiriyor. Vajinal orgazmı öğrenip, dişi güce ulaştığında pırıl pırıl ve aydınlık olacağına alt beyin sistemi de ikna olmuş. Tipik bir iyileşme rüyası…

Okuduğunuz paragraf, kitaplardan edindiğimiz tipik bir rüya tabiri değil, uzmanlık alanı uyku “psikofizyolojisi” olan Psikiyatrist Doç. Dr. Nusret Kaya’nın değindiği “İyileşme Kitabı”nda yer edinen bir rüya analizi. O “alt beyin” ile “üst beyin” içinde oluşan ve rüyalara yansıyan “takıntılarımızı” rüya analizleriyle ortadan kaldırarak bilincimizi tekrardan kaynağına doğru açmayı hedefliyor. Sadece, altını önemle çizmekte yarar görüyoruz: Rüya analizini, rüya tabiri yada yorumuyla karıştırmamanız gerekiyor. Batı’da pek fazlaca psikiyatristin uyguladığı “Rüya Analizi”, başlı başına bir bilim dalı. Peki, rüyalarımız hem ruhsal sağlığımız hem de insanoğlu arası iletişimde niçin bu denli ehemmiyet taşıyor?

Rüyalar bildiri gönderiyor…
Rüyalar, alt beyin ve şuuraltı sistemlerinin hususi bir evrensel sembol diliyle üst beyne verdiği mesajları içeriyor. Şuuraltı ve alt beyin sistemleri rüyayı görüyor, üst beyin sistemi hatırlıyor ve yazıyor. Böylece en azından alt ve üst beyin içinde bir temas kuruluyor. Bu mesajları şu şekilde özetleyebiliriz: Üst beyne şu demek oluyor ki, bilincinde olduğumuz üstteki kişiliğe “Senin beyninin derinliklerinde şu şu takıntılar var. Bu tarz şeyleri halledemezsen, o görkemli alt beyinsel enerjini sıhhatli olarak kullanamazsın” diyor rüyalarımız. Dolayısıyla rüyalarınız çözümlenerek daha rahat, daha enerjik olmanız sağlanıyor. Rüya görmediğinizi düşünüyorsanız, kesinlikle yanılıyorsunuz. Şu sebeple, her insan her gece rüya görüyor. Rüyalarınızı hatırlamaya itina gösterirseniz, ne olursa olsun hatırlarsınız.

Üst beyin mühim, sadece…
Doç. Dr. Nusret Kaya, beyni, “sağ ve sol” yerine, “alt ve üst beyin” olarak tanımlıyor. Bir de bu ikisinin içinde Nusret Kaya’nın ilkel libido seviyesi olarak tanımladığı bir katman mevcut. Üst beyin, bir milimetre genişliğinde, girintili-çıkıntılı, kabuk görünümlü, gri hücrelerden oluşan bir yapı. Tıptaki adı da “korteks” Beynin her iki yarım küresini de kaplayan, bir buçuk metrekarelik bir zar. Bu bölümün maksimum kapasitesi yüzde 28. İşte biz bu korteksle, şu demek oluyor ki üst beynimizle okuyoruz, yazıyoruz, düşünüyoruz, çalışıyoruz, konuşuyoruz, para kazanıyoruz… Dolayısıyla, genel anlamda baktığımız süre, bir üst beyin dünyası mevcut. Tamamımız konuşuyor, sadece hiçbirimiz kolay kolay birbirimizi anlamıyoruz. Niçin mi? Şu sebeple, üst beyin genel anlamda zeka, para ve şekille ilgili ve biz tüm beynimizi üst beynimiz sanıyoruz. Oysa, ne olursa olsun alt beynimizin farkına varmamız, ona ulaşmamızı engellemiş olan takıntılarımızın neler bulunduğunu bilmemiz gerekiyor. Sadece şuuraltı denen, Nusret Kaya’nın ise “ilkel libido” olarak adlandırdığı takıntılar yüzünden, alt beynimizle bağlantısız yaşıyoruz. Alt beynin daha rahat, başarı göstermiş, enerjik olmamız ve insanlarla daha iyi kontakt kurmamız açsısından niçin mühim olduğuna ulaşınca…

Alt beyne ulaşmak koşul!
Nusret Kaya, beynimizi bir buzula, bir Aysberg’e benzetiyor. Buzulun üstünü çoğumuz biliyor, görüyoruz. Fakat, ondan fazlaca daha büyük ve derin olan, altını görmediğimiz için, daha kapsamlı, daha büyük ve daha derin olduğuna hiçbirimiz inanmıyoruz. İşte, Nusret Kaya’ya gore mühim olan buzulun altını incelemek ve çözümlemeye çalışmak. Kaya, “Biz, tüm beynimizi, korteksin oluşturduğu kadar zannediyoruz. Bence en büyük yanılgımız bu. Korteks dediğimiz, bir tek buzulun üstü” diyor. Alt beyin, beynin beyaz hücrelerden oluşan yüzde 72’lik bir kısmı kaplıyor. Üst beynin aksine, duygularımız başta olmak suretiyle, sezgisel kontakt ve güçlerimiz ise alt beynimizle bağlantılı. Şu demek oluyor ki, alt beyin, tüm duygularımızın ve içgüdülerimizin kaynağını oluşturuyor. Alt beynin işlevleri böyle de sınırı olan değil. Ek olarak, RNA yöntemiyle atalarımızdan gelen data şifrelerini depoluyor. Bir öteki görevi de; iç organlarımızı çalıştırmak. Otonom sinir sistemi dediğimiz kalbimizin çarpması, bağırsaklarımızın emek vermesi, tansiyonumuz tüm bu tarz şeyleri düzenliyor. Dolayısıyla, alt beyin fazlaca daha kapsamlı, fazlaca daha kuvvetli özellikler taşıyor.

Takıntılardan kurtulmalı fakat iyi mi?
Nusret Kaya’ya gore insanların büyük çoğunluğu neredeyse yüzde 99’u alt beyni kullanmıyor. Şu sebeple, üst beyin ve alt beynin ortasında şuuraltı var. Burada seksüel içerikli takıntılarımız yer ediniyor. Bu takıntılardan kurtulamazsak, yaşam süresince alt ve üst beyin bağlantısı kurulamıyor, alt beyindeki koca bir gömü kaybedilebiliyor. Burada esas olan üst beyni dönem dışı bırakıp, alt beyne pozitif telkinler yapmak. Bu mevzuda Batı’da psikoanaliz yöntemiyle, rüya analizi ve özgür çağrışım metoduyla üst beyin dönem dışı bırakılarak alt beyne inmeye çalışılıyor. İşte, rüya analizleriyle bu takıntılardan kurtularak beynin iki bölümünün bağlantısı sağlanıyor. Böylece üst beyinler daha kuvvetli oluyor. Bu da mutluluk, başarı, yaratıcılık, güç ve sulh anlamına geliyor.

Alt beyin takıntıları yumuşayınca…
Kaya’ya gore takıntılarımızdan kurtulduğunuzda üst beyinlerimiz netleşecek, yaratıcılığı yakalayacağız, gücü yakalayacağız, insanlarla iletişimimizde, onların alt beyinlerinin de farkına varacağız. Şu sebeple, insanlarla hatta öteki canlılarla üst beynimiz şekillere bağlı olarak, alfa frekansıyla kontakt kurarken, alt beynimiz delta frekansı ile daha derinden kontakt kuruyor. Bu delta frekansı, insanların kendi aralarındaki ve öteki varlıklarla ilişkilerinde son aşama mühim rol oynuyor. Rüya analizinin iyi mi uygulandığına ulaşınca…

Rüyalarınızı not edin…
Üst beynin dönem dışı bırakılabildiği her dönemde alt beyne inmek mümkün. Onun için, üst beynin dönem dışı kalmış olduğu rüyaların analizi son aşama ehemmiyet taşıyor. Peki, rüya analizi iyi mi gerçekleşiyor? Rüya analizinde, eğitim ve çevresel durumunuz ne olursa olsun, ilk görüşme “data verme” seansından oluşuyor. Bu seansın sözel kısmı, psikiyatristinizle yaptığınız “genel söyleşi” anlamında işleniyor. Yazılı kısmında ise size beynin yapısı ve rüya analizi terapisinde yararlanacağınız yazılı dökümanlar veriliyor. İlk seansın sonunda, uykudan ilkin baş ucunuza bir kağıt kalem koymanız ve ne kadar acayip, saçma, ayıp, gülünç olursa olsun, hatırlayabildiğiniz tüm rüyaları, uyanır uyanmaz ya da en geç kahvaltıdan ilkin, tüm ayrıntılarıyla yazmanız öneriliyor. Şu demek oluyor ki, rüyalarınızı üst beyin tam olarak devreye girmeden yazmanız koşul. Aksi takdirde, üst beyin devreye girdiğinde rüyalarınızı yorumsuz olarak yazmanız mümkün olmayabiliyor. Ek olarak rüyalarınızı hiç kimseye anlatıp, yorumlatmamaya da itina gösterin. Şu sebeple yanlış bir yorum, alt beyninizin takıntılarının artmasına yol açıyor.

Analizlerle huzuru yaklayın 
Genel anlamda iki üç seans beyin kapınızın açılması için kafi oluyor. Yazdığınız rüyaların sayısı 5-6′ ya ulaştığında ikinci seansın başlaması için doktorunuzdan buluşma alıyorsunuz. Bu seansta 3-4 rüya analizi ağırlıklı seans yapılıyor, şuuraltı ile buzulun altından bahsediliyor. Bunun sonucunda ise alt beyin takıntılarına inme imkânı yakalanıyor. Alt beyin takıntılarınızın farkına vardıkça, onların yumuşamaya başladığını hayretle seyrediyorsunuz. Son seans emek vermesi ise hususi olarak geliştirilen bir alt beyin çalışmasından oluşuyor. Seçilmiş ses ve müzik eşliğinde meydana getirilen uygulamalar, rahatlamanızı sağlıyor ve iyileşmenize destek oluyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir