Uykusuz Kalmanın Doğurduğu Sonuçlar

Çağımızın mühim bir problemi olan yoğunluk ve 24 saatlik emek verme temposunda fertleri etkileyen en oldukça etkileyen olaylardan biri de uykusuz kalma durumudur. Meydana getirilen araştırmalar doğrultusunda ABD’de ki erişkin nüfusun ortalama % 50’sinin uyku eksikliği çekmiş olduğu ve uyku problemlerinin olduğu saptanmıştır. Bu durumun ana sebebi uzun emek verme saatleri ve bireylerin yaşamış olduğu yoğunluktur.

Peki, bu uyku problemi ve yarattığı bitkinlik fertleri iyi mi etkiliyor? Tarihte uyku probleminin yaratmış oldu pek oldukça vurucu vaka görebiliriz. Mesela; Exxon Valdez petrol sızıntısı, NASA’da ki teknik patlama ve Çernobil nükleer kazası benzer biçimde.

Uyku probleminin yansıdığı bir mühim nokta da direksiyon başlangıcında meydana gelen kazalardır. Sürücüler yaşamları süresince minimum bir kere otomobil kullanırken uykularına yenik düşerek bazı kazalara sebebiyet vermişlerdir. Her yıl yaşanmış olan bu trafik kazalarının sonucunda, averaj 1500 şahıs ölmekte; 71.000 şahıs yaralanmakta ve 100.000 milyonluk mali yitik yaşanmaktadır.

Dr William Dement’e nazaran, kişisel uyku gereksinimi yerine getirilmediği vakit, uykuda düzensizlik ve problemler oluşturulur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir